banner39

Karzai'den tehdit: Ben de Taliban olurum!

Afganistan'ın işgalci ABD tarafından atanan başkanı, hem ABD'ye hem de aşiretlere sert çıktı; Önümü kesmeyin yoksa...

Arşiv 06.04.2010, 11:28 06.04.2010, 12:17
Karzai'den  tehdit: Ben de Taliban olurum!Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai'nin sert çıkışlarından biri son günlerde medyanın gündeminde.. İddialara göre, geçtiğimiz Cumartesi günü meclisteki bazı milletvekilleri ve yardımcılarıyla, basına kapalı bir toplantı yapan Karzai, hazırladığı seçim yasasına karşı çıkan vekilleri topa tuttu.

Karzai, "Taliban’ın ve diğer direnişçi grupların hükümetimizle savaşmasındaki tek neden, her şeye yabancıların karar verdiğini düşünmeleri. ABD iç işlerimize karışmaktan vazgeçmezse, Taliban meşru bir direniş hareketi haline gelecek. Meclis’in yeni seçim yasasını onaylamaması ya da yabancı baskıların artması durumunda ben de Taliban'a katılırım" dedi.

Amerikan gazetelerinde yer alan haberlere göre, 70 kadar Afgan milletvekiliyle sarayında özel bir görüşme yapan Karzai, özellikle seçim yasasına karşı olan beş milletvekilini sert tepki gösterdi. 2,5 saat süren toplantıda Karzai bu vekillere, "Batılı yetkililer Afganistan’da kukla hükümet istiyor, sizi de kullanıyorlar" diye çıkıştı.

Toplantıya katılan bazı vekillerin ifadelerine göre, oldukça gergin olduğu belirtilen Afgan lider ısrarla hazırlanan seçim yasasına neden karşı çıkıldığını öğrenmek için sorular sordu, sözlerinin ABD ile ilişkilerde problem yarattığı görüşlerini reddetti.

Karzai’nin sözcüsü Vahid Ömer ise, toplantıyla ilgili basında yer alan iddiaları yalanlayarak, “Devlet başkanı ne Batı’yı suçladı ne de Taliban’a katılacağını söyledi. Sadece yeni seçim yasasından bahsetti ve milletvekillerinden oylarını gözden geçirmelerini istedi” dedi.

ABD: RAHATSIZ EDİCİ

ABD yönetimi ise, Afganistan Devlet Başkanı'nın ABD'nin ülkesindeki rolüne ilişkin sözlerinin ardından, bir kez daha rahatsızlık duyduğunu açıkladı.

Beyaz Saray sözcüsü Robert Gibbs, Cumartesi günü 60 parlamento üyesiyle bir araya gelen Karzai'nin, reform için üzerindeki baskıların sürmesi durumunda siyasi süreci terk ederek Taliban'a katılacağı tehdidinde bulunduğu yönündeki haberlere ilişkin bir soru üzerine, "ABD halkı adına, bu sözlerden büyük hüsrana uğradığımızı belirtmek isterim" dedi.

Gibbs, bununla birlikte, ABD Başkanı Barack Obama ile Karzai'nin 12 Mayısta yapması öngörülen görüşmeden vazgeçilmediğini belirtti.

SEÇİM YASASI

Karzai, Afgan meclisinin alt kanadının şubat ayında reddettiği yeni seçim yasasını, tasarıyı henüz gündeme almayan meclisin üst kanadına kabul ettirmek istiyor.
Karzai bu sayede seçim komisyonunun beş üyesini birden bizzat atayabilecek.

Batılı gözlemciler, son seçimlerde bir milyon sahte oyla hile yaptığını iddia ettikleri Karzai’nin bu durumda “istediği milletvekillerini seçtirebileceğini ve ölene kadar iktidarda kalabileceğini” savunuyor. Afganistan’da eylül ayında genel seçimler yapılacak.

Yorumlar (0)
23
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?