banner15

Kasırga Myanmar'ı vurdu: 4 bin ölü

Myanmar'da en az 24 milyonu etkileyen 190 kilometre hızındaki kasırgada, 4 bin kişi ölürken, 10 bin kişiden haber alınamıyor.

Kasırga Myanmar'ı vurdu: 4 bin ölü

 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Asya ülkelerinden Myanmar'ın güneyini vuran Nargis kasırgasında hayatını kaybedenlerin sayısı 4 bine yaklaştı.
Devlet televizyonu, resmi rakamlara göre şimdiye dek ölenlerin sayısının 3 bin 969 olduğunu, yerle bir olan İrravaddi Deltası'nda yerle bir olan Bogalay ve Labutta bölgelerindeyse on binlerce kişinin ölmüş olabileceğini duyurdu.

Residents rebuild their house after cyclone Nargis on the outskirts ...

YÜZBİNLERCE KİŞİ EVSİZ

BM yetkilileri, Güneydoğu Asya ülkesini cumartesi günü vuran kasırganın yüz binlerce kişiyi evsiz ve susuz bıraktığını bildiriyor.

Pirinç yetiştirilen İrravaddi Deltası bölgesini vuran kasırganın ardından yardım örgütleri acil yardım çalışmalarına başlarken, kasırganın yol açtığı hasarı tespit etmeye çalışıyor.

In this photo released by the Democratic Voice of Burma, trees ...

Yollardaki hasar ve telefon sistemlerindeki arıza nedeniyle felaketten etkilenenlerin sayısı henüz tam olarak saptanamıyor.

Uluslararası Kızılhaç Teşkilatı yetkilisi Michael Annear, Myanmar'daki depolardan sağlanan acil yardımların dağıtılmaya başlandığını, ancak çok daha fazla yardıma ihtiyaç olacağını kaydetti.

Bu arada 46 yıldır iktidarda bulunan askeri yönetim tarafından, saate 190 kilometre hızla esen kasırganın neden olduğu felaketin ardından henüz yardım çağrısında bulunulmadı.

ÖLÜ SAYISI 250 OLARAK AÇIKLANMIŞTI

Kasırganın neden olduğu felaketin ardından hükümet 5 yerde afet bölgesi ilan etmişti.

In this photo released by Democratic Voice of Burma, a fallen ...

BM, Bengal Körfezi'nden Myanmar'ı vuran kasırga nedeniyle çoğu İrravaddi Deltası'nda olmak üzere binlerce evin yıkıldığını açıklamıştı.

Men assess damage caused by a cyclone in central Yangon on May ...

 

BM Bangkok acil yardım yetkilisi Richard Horsey, habercilerin, 'Faciadan kaç kişi etkilendi?' sorusuna, "Bunun altı haneli olduğunu biliyoruz. Yüzbinlerce kişinin barınma ve temiz içecek su ihtiyacı olduğunu biliyoruz. Fakat kaç yüzbin oldu bunu bilmiyoruz" cevabını verdi.

Felaket bölgesi ilan edilen 5 bölgede yaklaşık 24 milyon kişi yaşıyor. Felaket bölgelerinde yolların geçit vermemesi ve seller yüzünden ulaşmakta zorluk çekiliyor.

 

Güneydoğu Asya ülkesi olan Myanmar'da 46 yıldır askeri yönetim iktidarda ve dış dünya ile ilişkiler koparılmış durumda. Cumartesi günü Negris tayfunu faciasına rağmen, askeri yönetim henüz resmi yardım çağrısında bulunmadı.

Tayland ise komşusundaki felakete hemen cevap verdi, gıda ve ilaç yüklü bir C-130 uçağını, havaalanının açıldığı açıklandıktan sonra Yangon'a gönderdi.

 

Felaket sonrası, başkentte de, halk içecek su sıkıntısı yaşarken, elektriklerin kesik olması sebebiyle, mum sıkıntısı da başgösterdi. Petrol istasyonları önünde uzun kuyruklar meydana geldi. Karaborsada petrolün fiyatı iki misli artarken, yumurta fiyatları da iki günde üç kat artış gösterdi.

Şehir sakinleri, cuntanın, felakete cevap vermekte çok zayıf kaldığını ileri sürüyor. Emekli bir hükümet işçisi Reuters'a, "Asker ve polisler nerede? Biz geçen sene caddelerde protesto ettiğimizde, çok hızlı ve saldırgan idiler. Şimdi neredeler?" şeklinde konuşuyor.

Geçen sene Budist rahiplerin liderliğinde başlatılan protestolar, cunta tarafından yüzlerce kişinin ölümüyle bastırılmıştı.

Güncelleme Tarihi: 05 Mayıs 2008, 16:09
YORUM EKLE
YORUMLAR
senol
senol - 11 yıl Önce

arakanlı müslümanları hatırlatın bu haberle

banner39

banner36

banner37

banner35