banner39

Kassam füzelerine karşı yeni formül

Filistinli direnişçilerin roket atışlarını önleyemeyen İsrail ordusu, yeni formül peşinde.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Kassam füzelerine karşı yeni formül

Kimliğini açıklamayan bir İsrailli yetkilinin AFP muhabirine söylediklerine göre, askeri yetkililer, Hamas'ın askeri kanadının İsrail'in güneyini hedef alan füzelerini, daha hedeflerine ulaşmadan havada imha edebilmek için lazer teknolojisinden yararlanmayı da tasarlıyor.

2000 eylülünde patlak veren Filistin direnişine şimdiye kadar başta Sderot kasabası olmak üzere İsrail topraklarını hedef alan yüzlerce roket ateşlendi. Gazze Şeridi'nden yöneltilen bu atışlarda 10 İsrailli hayatını kaybetti.

İsrail ordusunun gerek havadan gerekse yerden sık sık giriştiği operasyonlar, Kassam füzelerinin İsrail'e düşmesini önlemeye yetmiyor. İsrailli yetkili, Kassamları durdurmak için öngörülen seçeneklerden birinin klasik füze kalkanı oluşturmak, diğerininse füzeleri lazerle imha etmek olduğunu anlattı.

Lazer topu teknolojisinin henüz başlangıç aşamasında olduğunu belirten yetkili, bu sistemde çok yoğun lazer ışınıyla füzenin havada imha edildiğini anlattı. "Gökyüzü bekçisi" adı verilen "ultra modern" ikinci sistemde de lazer kullanıldığını söyleyen yetkili, bu sistemin maliyetinin yüksek olduğunu, ancak sistemin ilkine nazaran daha kısa süre içinde kurulabileceğini vurguladı.

Savunma yetkililerinin, hangi teknolojinin seçileceğine birkaç hafta içinde karar vereceği öğrenildi.

banner53
Yorumlar (0)
30
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?