banner15

Kast sistemi gelişmeye engel

Hint halkının en az yüzde 60'ının Hindistan'ın ekonomik, siyasi ve askeri bir süper güç olmasını istediği bildirildi.

Kast sistemi gelişmeye engel

BBC için yapılan bir kamuoyu yoklaması, Hint halkının en az yüzde 60'ının Hindistan'ın ekonomik, siyasi ve askeri bir süper güç olmasını istediğini ortaya koydu.

Ankete katılanların yüzde 70'den fazlası Hintli olmaktan gurur duyduğunu söyledi.

Ancak katılımcıların yarıdan fazlası, ülkedeki kast sisteminin ilerlemenin önünde bir engel oluşturduğu, sosyal uyuma zarar verdiği yönünde görüş bildirdi.

Görüş bildirenlerin yüzde 47'si, yolsuzluğun Hindistan'ın yadsınamaz bir gerçekliği olduğunu belirtti ve "bugünün dünyasında ticaret yapmanın bedeli" olarak değerlendirdi.

Anket için geçen Aralık ayında Hindistan genelinde 1600 kişiyle görüşüldü.

Sorular, BBC internet sitesini ziyaret edenler tarafından belirlendi.

1 milyar kişinin yaşadığı Hindistan dünyanın en kalabalık ülkesi olan Çin'in nüfusunu yakın gelecekte aşmaya doğru gidiyor.

Hindistan ekonomisi son yıllarda yüzde 8'i aşan büyüme hızıyla pek çok kişinin yaşamında önemli değişiklikleri beraberinde getiriyor.

Özel sektör ve teknoloji alanında artık daha fazla iş olanağı var; yabancı yatırımlar akmaya devam ediyor, Hintli işadamları da sınır ötesinde yatırımlar yapmaya başladı.

Tüm bu gelişmeler, Hint halkının güven duygusunu güçlendirse de ekonomik büyüme aynı zamanda sosyal ve ekonomik bölünmeyi artırıyor.

Son 10 yılda ekonomik büyümenin aileleri ve yaşamlarına olumlu yansıdığını düşünen ve düşünmeyenlerin oranı neredeyse aynı, yüzde 45.

Her 2 kişiden biri, Hindistan'da dinin yeterince ciddiye alınmadığını düşünürken, her beş kişiden ikisi, gençlerin din ve kültürel değerlere bağlılığını yitirdiğini düşünüyor.

Ankete katılanların büyük bölümü modern Hindistan devleti yönünde iyimser görüş belirtirken yüzde 55'ten fazlası Hindistan adalet sisteminin zengin ve yoksullara adil davrandığını düşünüyor.

Gençler, yaşlılara kıyasla yolsuzluk ve rüşvet konusunda daha az hoşgörülü.

Uluslararası Çalışma Örgütü'nün yakınlarda yayımladığı bir rapora göre Hindistan'da aktif şekilde çalışan kadınların oranı yüzde 36'yken bu oran erkeklerde yüzde 80'i buluyor.

Ankete katılan yüzde 52'lik bir kesim ise kadın olmanın artık başarı önünde bir engel oluşturmadığı görüşünde.

Kast sistemi

Kast sistemi, bir çok Güney Asya ülkesinde görülmekle beraber özellikle Hindistan'da sosyal sınıfların ayrımında ve sistemin oluşturulmasında belirleyici.

Kast, toplumsal sıralamadaki kesin konumları genellikle soy, evlilik ve meslek ölçütlerine göre tanımlıyor ve 50 yıl önce resmen kaldırılmış olsa da, Hindistan'da hala varlığını sürdürüyor.

Etkisi ise geçmişe kıyasla azalmış durumda.

BBC muhabiri Sanjoy Majumder'in aktardığına göre son bir yıl içinde, aşağı kasttan kesimler için pozitif ayrımcılık yapılması konusunda tartışmalar yaşandı.

Böyle bir değişiklikten yana olanlar, bu şekilde ülke içindeki farklılıkların aşılabileceğini savunuyor.

Ancak orta sınıftan pek çok Hintli, standartların düşeceği ve ülkenin ekonomik başarısına tehdit olarak değerlendiriyor.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35