banner39

Katalonya'da boğa güreşleri yasaklanabilir

İspanya'ya bağlı Katalonya eyaletinde boğa güreşlerinin bölge parlamentosunda oylanarak yasaklanması teklifi tartışılıyor.

Arşiv 18.12.2009, 15:50 18.12.2009, 16:07
Katalonya'da boğa güreşleri yasaklanabilir


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Bugün yapılacak Katalonya parlamento oylamasıyla bölgedeki boğa güreşleri hakkında kesin karar verilecek. İspanya'da 2008 yılından beri geçerli olan bir kanun, hayvanlara işkence etmeyi ve öldürmeyi yasakladığı halde boğa güreşleri uygulamanın dışında tutuluyordu ve hayvanları koruma dernekleri o günden beri sürekli itirazlarda bulundular.

Bölgede başlatılan 'Prou' (Bitsin bu iş) isimli bir halk kampanyası, boğa güreşlerinin yasaklanmasını Katalonya Eyalet meclisi gündemine getirdi. İspanya'da en çok boğa güreşlerine karşı olanlar Katalonlar. Yapılan halk insiyatifi kampanyasında Katalonlardan 180.000 kişi boğa güreşlerinin yasaklanması için imza attı. Meclis görüşmesi için ise bu sayının üçte biri yeterliydi.

Gözlemciler 600 yıllık bir geçmişi olan boğa güreşlerinin Katalonya'da yasaklanma şansını çok düşük görüyorlar. Özellikle muhafazakar kesimler ve anti nasyonalist küçük partiler (Ciutadans de Catalunya) yasağa karşı duruyorlar. İktidardaki koalisyon partileri Sosyalistler, Yeşiller ve Solcu Cumhuriyetçiler yasağın getirilmesi için oy kullanabilirler.

Katalonya'da boğa güreşlerinin yasaklanma isteğinin ardında sadece hayvanları koruma düşüncesi yer almıyor. İspanya'dan bağımsız bir devlet olmak isteyen Katalon solcular için boğa güreşleri tamamen İspanyalılara ait bir gelenek.

banner53
Yorumlar (0)
12
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü