banner15

Katar teknokrat hükümeti için aracı

Katar Dışişleri Bakanı, tarafsız bir teknokrat hükümeti kurulması için Gazze'ye gitti.

Katar teknokrat hükümeti için aracı

Dünya Bülteni Haber Merkezi

 

Katar Dışişleri Bakanı Hamed bin Casim El-Sani, tarafsız bir teknokrat hükümeti kurulması girişimine aracılık yapmak üzere Gazze'ye gitti. El-Sani'nin şu sıralar Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile bir araya geldiği bildirildi. Katar Dışişleri Bakanı, bu çerçevede Filistin Başbakanı İsmail Heniye ile de bir araya gelecek.

 

Filistinli kaynaklar, El-Sani'nin bir hafta önce Şam'da bulunan Halit Meşal'e, Hamas ve El-Fetih üyelerinin katılmayacağı tarafsız bir teknokrat hükümeti kurulması önerisi götürdüğünü ve önerinin, teknokrat hükümetinin bir yıl süreyle görev yapmasını öngördüğünü açıkladı.

 

Filistinli bazı siyasiler ve akademisyenler de, ulusal birlik hükümeti kurma çalışmalarının başarısızlıkla sonuçlanması durumunda geçici bir teknokrat hükümeti kurulması çağrısında bulundu.

 

Hamas programa bakacak

 

Filistin Başbakanı İsmail Heniye, Gazze'de katıldığı bir iftar sonrası yaptığı açıklamada, ulusal uyum belgesi temelinde kurulacak bir ulusal birlik hükümetini kabul etmeye hazır olduklarını söyledi. Heniye, Mahmud Abbas ile önceki görüşmelerinde ulusal birlik hükümetinin siyasi temelleri hakkında görüş birliğine vardıklarını da sözlerine ekledi.

 

Arap barış planı önerisinin de özünde sorunlar olduğunu vurgulayan Heniye, "Çünkü İsrail'i tanımayı içeriyor" dedi.

 

Arap Birliği'nin 2002 yılındaki Beyrut zirvesinde benimsediği planı önerisi, barış ve Arap ülkeleriyle ilişkileri normalleştirme karşılığı İsrail'i Haziran 1967 sonrası işgal ettiği topraklardan çekilmeye davet ediyor.

 

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48