banner39

Katar'daki görüşmeler bir gün daha uzadı

Lübnan'da siyasi krizi gidermek için Doha'da sürdürülen görüşmeler, taraflardan birinden gelen talep üzerine bir gün uzadı.

Arşiv 20.05.2008, 16:36 20.05.2008, 16:36
Katar'daki görüşmeler bir gün daha uzadı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Katar liderliğindeki arabulucular Lübnanlı rakip liderlere siyasi krizi sona erdirmek için Katar'da sürdürülen görüşmelerde bir gün daha süre tanıdı.

Katar Dışişleri Bakanı Ahmed Abdullah Mahmud, arabulucuların ABD'nin desteklediği koalisyon hükümeti ile Hizbullah'ın desteklediği muhalefet arasındaki anlaşmazlığı gidermek için iki teklif sunduklarını açıkladı.

Gazetecilere bir bildiri okuyan Mahmud, "İki tarafın bu tekliflerde anlaşmaya varacaklarını umut ediyoruz. Tekliflere cevap vermek için taraflardan biri bir gün daha ek süre istedi. Komite yarına kadar süre tanımaya karar verdi." dedi.

Doha'daki görüşmelerle, Lübnan'da bir iç savaşın çıkması önlenmeye çalışılıyor. İki taraf yeni bir seçim yasası ve birlik hükümetindeki bakanlıkların paylaşılması konusunda anlaşmaya çalışıyor. Muhalefet yeni kabinede etkili veto yetkisi istiyor. Bu iki konuda anlaşma sağlandığında parlamento ordu komutanı General Michel Süleyman'ı cumhurbaşkanı olarak seçebilecek. Cumhurbaşkanlığı makamı Kasım'dan beri boş bulunuyor.

Reuters

banner53
Yorumlar (0)
25
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?