banner39

Katar'daki Lübnan görüşmelerinde anlaşma

Katar'daki Lübnan görüşmelerinde Hizbullah'ın zaferiyle sonuçlandığı öne sürüldü.

Arşiv 21.05.2008, 07:33 21.05.2008, 07:55
Katar'daki Lübnan görüşmelerinde anlaşma

 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Lübnan'daki siyasi krizi sona erdirmek üzere Katar'da bir araya gelen Lübnanlı taraflar anlaştı. 

Lübnanlı muhalefet üyesi milletvekili Ali Hasan Halil, Katar'ın başkenti Doha'da gazetecilere yaptığı açıklamada, Batılı ülkelerin desteklediği hükümet yanlısı çoğunluk ile muhalefet arasındaki görüşmelerde anlaşmaya varıldığını söyledi.

Halil, devlet başkanının parlamento tarafından yarın ya da cuma seçilebileceğini belirtti.

Anlaşmanın ayrıntıları açıklanmadı, ancak görüşmelere katılan ve adının açıklanmasını istemeyen bir başka muhalefet yetkilisi, kısa bir süre önce taraflar arasında seçim yasası konusundaki görüş ayrılıklarını ortadan kaldırmak için ortak komisyon kurulması konusunda anlaşmaya yakın olunduğunu söylemişti.

İran basınında yer alan haberlere göre ise, görüşmeler Hizbullah'ın yeni bir zaferi olarak değerlendirilmeli. Çünkü Hizbullah'ın isteklerinin birçoğu kabul edildi. 

Tarafların, Şam yönetiminin desteklediği ve geçen kasım ayında görevinden ayrılan Devlet Başkanı Emil Lahud'un yerine General Michel Süleyman'ın getirilmesi konusunda da aynı fikirde oldukları belirtiliyor.

Taraflar arasındaki özellikle, seçim yasası ve ulusal birlik hükümetindeki sandalyelerin dağılımı konusunda görüş ayrılıkları bulunuyordu.

banner53
Yorumlar (0)
30
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?