banner15

Katilin ilk görüntüleri bulundu

Hrant Dink'in katil zanlısının kamerlara yakalanan ilk görüntüleri bulunurken suikast İzmir'de de protestolarla kınandı.

Katilin ilk görüntüleri bulundu

Dünya Bülteni Haber Merkezi

Cinayetin ardından koşarak olay yerinden ayrılan saldırgan, bölgedeki işyerlerinin güvenlik kamerasına takıldı.

 Cenaze Kumkapı'daki Meryem Ana Kilisesi'ne götürüldü

Görüntüleri inceleyen polis, görgü şahitlerinin ifadelerini de dikkate alarak katilin eşkalini belirledi. Kimlik tespit çalışmaları ise sürüyor. Uğradığı silahlı saldırı sonucu ölen gazeteci Hrant Dink'in cenazesinin, Kumkapı'daki Meryem Ana Kilisesi'ne getirildiği bildirildi.

Dink'in otopsi yapıldığı belirtilen cenazesinin, Adli Tıp Kurumu morgundan ailesi tarafından alındığı kaydedildi.

Dink'in cenazesinin, daha sonra Kumkapı'daki Meryem Ana Kilisesi'nde soğuk hava bölümüne konulduğu ifade edildi.

İZMİR'DE PROTESTO

Hrant Dink'in öldürülmesi İzmir'de protesto gösterilerine neden oldu.

Demokratik kitle örgütü üyeleri, slogan atarak yürüdü, gazetedeki köşe yazılarının yanında mum yakıp, kırmızı karanfil bıraktı.

Dink'in öldürülmesi nedeniyle İnsan Hakları Derneği, Emeğin Partisi, Ezilenlerin Sosyalist Platformu, Özgürlük ve Dayanışma Partisi ve demokratik kitle örgütlerinin katılımayla yaklaşık 500 kişi Konak Meydanı Emekli Sandığı önünde toplandı.

Ellerinde Agos Gazetesi ile Dink'in köşe yazarlığı yaptığı Birgün Gazetesi'ni taşıyan protestocular, ‘Hrant Dink'in katili çete düzeni’, ‘Katiller halka hesap verecek’, ‘İnadına hepimiz Hrant Dink'iz’, ‘Faşizme karşı omuz omuza’, ‘Susma, haykır. Halklar kardeştir’, ‘Kahrolsun faşizim, yaşasın demokrasi mücadelemiz’ sloganları attı. Alkışlarla İzmir Büyükşehir Belediyesi önüne yürüyen protestocular, burada yere bıraktıkları gazetelerin yanına kırmızı karanfil koyup, mum yaktı.

ÖDP İzmir İl Başkanlığından Kınama

ÖDP İzmir İl Başkanı İbrahim Akın yaptığı basın açıklamasında, Dink'in öldürülmesinden derin üzüntü duyduklarını vurgulayarak, Dink'in Anayasa'nın 301'inci maddeyle ilgili düşünce özgürlüğünden dolayı suikasta maruz kaldığını belirtti. Akın, şunları söyledi:

“Bizler bu ülkede özgür demokratik bir yaşam isteyen kişiler olarak düşünce özgürlüğünden dolayı işlenen cinaletlere karşıyız. Bu katliamı nefretle kınıyoruz. Bu katiller barış istemeyenler savaştan yana olanlar. Her zaman kültürel ve siyasi politikaların sonucu olan şovenizm nedeniyle bugün Dink yarın bir başka aydın katledilecek. Böyle bir ortam yaratılmaya çalışılıyor. Daha güçlü olmalı, topyekün tepki göstermeliyiz. Hükümete sesleniyoruz: Özgür, eşit, çok kimlikli, çok kültürlü bir barış ortamı yaratılmalı.”

Ellerinde üzerinde ‘Milliyeçilik en büyük kanserdir’, ‘Ben ülkemi milliyetçi olmayacak kadar çok seviyorum’, ‘Dink katledildi, sırada Musa Anter, Yaşar Kemal var’ yazılı pankartlar taşıyan protestocular, basın açıklamasının ardından olaysız dağıldı.

EBSO'DAN KINAMA

Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Meclis Başkanı Ender Yorgancılar, Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in öldürülmesini kınadı. Yorgancılar, “Bugün bir Türk vatandaşının katledilmesini şiddetle kınıyor ve lanetliyorum. Bu kurşunlar sadece gazetecinin bedenine değil Türkiye ve Türk milletine karşı sıkılmıştır. Ülkemizin içeride ve dışarıda barış ve huzur içinde yaşamaya çalıştığı bu dönemde meydana gelen saldırı hiçbir şekilde kabullenilemez” dedi.

İzmir Barosu, Çağdaş Hukukçular Derneği ve LDP İzmir İl Başkanlığı da Dink'in öldürülmesini kınadı.

BALIKESİR'DE TEPKİ

Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ramazan Demir, Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in öldürülmesini, Türkiye'ye, demokrasiye ve toplumsal barışa sıkılan kurşun olarak değerlendirdi, saldırıyı nefretle kınadıklarını açıkladı. 

  

Hrant Dink, Türkiye'de suikast sonucu hayatını kaybeden 62. gazeteci oldu.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48