banner39

Katiller Mavi Marmara katliamı soruşturmasında!

ABD ve İsrail'in, katliam soruşturmasını Barak'ın da yer aldığı bir komisyonla yürütülmesine karar verdiği öne sürüldü

Arşiv 11.06.2010, 12:19 11.06.2010, 13:54
Katiller Mavi Marmara katliamı soruşturmasında!


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İsrail ve ABD Perşembe günü geçtiğimiz hafta başında yaşanan Gazze filosu kanlı baskınında yaşanan olayların inceleyecek İsrail soruşturma komisyonunun yapısı üzerinde anlaşmaya vardı. Haretz gazetesinin ididasına göre, bu komisyonda, kanlı saldırı emrini bizzat veren ve eylemi gerçekleştiren askerleri tebrik eden Savunma Bakanı Ehud Barak da var ve bu şaşkınlıkla karşılandı.

Soruşturma hakkında resmi açıklamanın bugün yapılması bekleniyor. Soruşturmayı yürütecek komisyonun açıklanmasının Pazar gününe kalabileceği de belirtildi.

Komisyon hakkındaki açıklamayı yapacak olan İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu’nun da komisyonda yer alması ve komisyonun sahip olacağı yetkileri belirlemesi bekleniyor. Ülkenin Savunma Bakanı Ehud Barak da yer alacak ve doğrudan ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden ile temasta olacak.

Bir televizyon kanalının verdiği bilgiye göre komisyona emekli bir Yüksek Mahkeme yargıcı başkanlık edecek. Netanyahu hükümetinin bu pozisyon içinde seçtiği ismin Yaakov Tirkel olduğu belirtiliyor.

Uzmanlar kurulan komisyonun taraflı bir komisyon olduğunun altını çizip, Filoya saldırı kararını veren Ehud Barak'ın da soruşturma komisyonunda yer almasının soruşturmaya gölge düşürdüğünü açıkladı.

Diğer yandan İngiliz basınının saygın gazetelerinden Independent, hafta içinde ABD ile İsrail arasında soruşturma komitesi konusunda görüşmelerin başladığını belirtmiş, İsrail'in içinde Birleşmiş Milletlerden bir yetkilinin de bulunduğu bir uluslararaası bir komiteden ziyade, uluslararası unsurlar içeren bir soruşturma birimi oluşturmak istediğine dikkat çekmişti.

banner53
Yorumlar (0)
33
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?