banner15

Katolik dergi geri adım attı

Hazreti Muhammed'i cehennemde gösteren karikatürü yayınlayan dergi özür diledi.

Katolik dergi geri adım attı
 

Dünya Bülteni-Haber Merkezi

Hazreti Muhammed'i cehennemde gösteren bir karikatürü yayınladıktan sonra büyük tepki toplayan Studi Cattolici(Katolik Araştırmaları) isimli dergi bütün müslümanlardan özür diledi. Vatikan'a bağlı Opus Dei tarikatının yayın organı olan dergide yayınlanan karikatür, İslam aleminde tepkiyle karşılanmıştı.

Derginin Genel Yayın Yönetmenliği'ni yapan, tarikat mensubu Cesare Cevalleri, karikatürün Batı'nın kültürel kimlik krizine bir eleştiri olduğunu ve fakat müslümanlar tarafından farklı yorumlandığını söyledi. Cevalleri, mart ayında yayınlanan karikatürün beklendiğinin çok üstünde bir tepki aldığını ifade ederken, bunu şaşkınlıkla karşıladığını belirtti.

"Herhalukarda, benim ve çizerin niyeti dışında bir durum söz konusu olmuşsa, dinsel duyguları incinmiş olan herkesten, bir Hıristiyan olarak memnuniyetle özür diliyorum" diyen Cevalleri, müslümanlara hakaret gibi bir niyet taşımadıklarını söyledi.

Karikatüre bir eleştiri de Opus Dei tarikatından geldi. Tarikat Sözcüsü Sanches Hurtado, gazetinin kendilerine bağlı olması sebebiyle pek çok tepki aldıklarını dile getirdi. ''Karikatürün Müslüman inananları incitmiş olmasına, basın mensuplarını şaşkınlığa düşürmüş olmasına şaşırmadım'' diyen Hurtado, yaptığı açıklamada şunları söyledi:

''Dante'nin Muhammed'i Cehennem'de gösteren anlatısından yola çıkılarak mizah yapılması vahim bir hatadır. Dante'nin şiirini beğenmek ve İlahi Komedya'da yazdıklarını edebi değerlendirmeye tutmak ayrı şey, o sahneden yola çıkarak böyle bir dönemde bir Katolik dergide mizah üretmeye kalkışmak ayrı şeydir'.'

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48