banner15

Katolik okulları 'tecavüz dolu geçmişiyle' yüzleşiyor

Almanya'da Katolik okullarda, geçmişte yapılan ve yeni ortaya çıkarılan tecavüz olaylarının sayısı giderek artıyor

Katolik okulları  'tecavüz dolu geçmişiyle' yüzleşiyor

Mücahid Yıldız-Almanya / Dünya Bülteni

Berlin’deki Canisius Kolleg isimli Katolik Kilisesine bağlı Yezuid okulunda geçmişte meydana gelip, yeni ortaya çıkarılan yirmiden fazla çocuklara tecavüz olayından sonra şimdi de Göttingen, Hamburg, St. Blasien ve Hildesheim şehirlerinde de benzer birçok olayların yaşandığı tahmin ediliyor. Yezuid tarikatı bölge sorumlusu Stefan Dartmann’ın Pazartesi günü Berlin’de basına yaptığı açıklamaya göre olayın boyutları Almanya sınırlarını da aşarak, İspanya ve Şili’ye kadar uzanmış.

Tecavüz mağduru olanlardan özür dileyen Dartmann, yıllardan beri tarikat yetkililerinin susmasından ve hiçbir tepki göstermemesinden dolayı çok üzgün olduğunu belirtti. Geçmişte tecavüze uğrayıp yeni ortaya çıkan kurban sayısının önümüzdeki günlerde artmasının da mümkün olduğunu ekledi. Bugün böyle bir şey olsa polise ve savcılığa derhal bildireceklerini söyleyen Dartmann, eski belgelerin incelenmesi halinde bazı şeylerin bulunabileceğini kaydetti.

Geçmişte meydana gelen tecavüz olaylarında Yezuid tarikatı da Vatikan da polise ya da savcılığa hiçbir bilgi vermemiş. Olaylardan sorumlu olanlar sadece başka yerlere tayin edilmişler.

Yezuid tarikatı rahiblerinden tecavüz suçu işledikleri sanılan 65 ve 69 yaşındaki rahipler 70’li ve 80’li yıllarda Berlin Canisius-Kolleg’te çalışmışlar. Tarikat avukatı bayan Ursula Raue’nin verdiği bilgiye göre rahiplerden biri suçunu itiraf ederken, diğeri suçlamaları kabul etmiyor. Zaman aşımına uğradığı için iki zanlı hakkında da hukuki olarak hiçbir işlemin yapılmayacağı tahmin ediliyor.

Güncelleme Tarihi: 02 Şubat 2010, 15:14
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48