banner39

'Katsayı kararı toplum barışını zedeliyor'

MÜSİAD'ın Rize Şubesi, Danıştay'ın katsayı kararına tepki göstererek "karar toplum barışını zedeliyor" açıklamasında bulundu.

Arşiv 13.02.2010, 15:52 13.02.2010, 15:53
'Katsayı kararı toplum barışını zedeliyor'

 

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Rize Şubesi, Yüksek Öğrenim Kurumu'nun (YÖK) yaptığı düzenlemeyle, üniversiteye girişte farklı katsayı uygulamasının Danıştay tarafından durdurulmasının toplum barışını zedeleyeceğini söyledi.

MÜSİAD'tan yapılan yazılı açıklamada, YÖK'ün yaptığı düzenlemeyle, üniversiteye girişte farklı katsayı uygulanmasının Danıştay tarafından durdurulması kararının kınandığı belirtilerek şöyle denildi: "Danıştay 8. Dairesi, YÖK'ün üniversiteye girişte farklı katsayı uygulanmasına ilişkin 17 Aralık 2009 tarihli kararının yürütmesini durdurmuştur. MÜSİAD, iş âleminin temel taşı olan Meslek Eğitimi'nin Türkiye'nin en önemli meselelerinden biri olduğunu düşünmekte, meslek eğitiminin önündeki bütün engellerin kaldırılmasının gerekliliğine yürekten inanmakta ve üniversite eğitimine yönelik fırsat eşitliğini zedeleyecek her türlü uygulamalardan kaçınılması gerektiğini düşünmektedir. MÜSİAD, eğitime ideolojik bir gözle bakmayı doğru bulmamakta ve bu tür bakışların ülkemizin birliğine zarar verdiğine ve ilerlemesinin önünü tıkadığına işaret etmektedir. Alınan bu karar, hem sınava girecek olan gençleri, hem de ailelerini psikolojik olarak olumsuz yönde etkilemekte ve toplumsal barışı zedelemektedir. Toplumumuzun her kesiminin birleştiği, Türkiye'nin 100. kuruluş yılındaki milli hedeflerine ulaşmada ihtiyaç duyduğu eğitilmiş insan sayısında önemli bir açık oluşturacak olan bu adaletsizliğin bir an önce giderilmesi milletimizin en önemli beklentisidir. Bu yanlış kararın Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu tarafından bir an önce düzeltilerek, eğitimin önündeki engellerin kaldırılacağını ümit etmekteyiz."

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?