banner39

Kaybeden Suriye'nin müttefikleri oldu

The Guardian: "Bakanın öldürülmesi, ABD tarafından desteklenen mevcut yönetimi güçlendirdi"

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Kaybeden Suriye'nin müttefikleri oldu

Zamanlaması, yeri ve metodu göz önüne alındığında, cinayeti kimin desteklediği konusunda belirsizliklerin bulunduğuna dikkat çeken gazete, suikastın Lübnan ve hatta Orta Doğu'daki sonuçlarının şekil almaya başladığını yazdı.

Eski Başbakan Refik Hariri'nin Şubat 2005'te öldürülmesinin ardından siyasi oluşumda ve halk arasında bölünmelere sahne olan Lübnan'daki siyasi çatlağın son 18 ay içinde daha da derinleştiğini ifade eden gazete, çatlağın bir yanında, ismini Suriye karşıtı büyük bir gösterinin yapıldığı tarihten alan, Dürzi, Sünni ve bazı Hristiyan grupların oluşturduğu 14 Mart İttifakı'nın, diğer tarafında ise Hizbullah lideri Hasan Nasrallah ile Hristiyan General Mişel Aoun'un etrafında toplanan Şii, Sünni ve Hristiyanların bulunduğunu belirtti.

Gazete, 14 Mart İttifakı'nın, ABD ile Suudi Arabistan'ın, diğer grubun ise İran ile Suriye'nin etki alanında olduğunu kaydetti.

İsrail'in, ABD'nin destek verdiği Lübnan saldırısının 14 Mart İttifakı liderlerini güçten düşürdüğünü ve bu dönemde eline koz geçen muhaliflerin, siyasi güç paylaşımında daha fazla söz talep ettiklerini belirten gazete, İttifakın en büyük destekçisi ABD'nin, bölge stratejisini tekrar gözden geçirdiğini ve Kongre seçimlerinde yara almasının ardından olası değişikliğin, Suriye ve İran ile diyalogdan yana olduğunu yazdı.

Gazete, ABD-AB ve ABD-Suriye ilişkilerinde buzların eritilmesine yönelik niyetin, Suriye'nin Irak ile diplomatik ilişkilerini tekrar başlatmasıyla canlılık kazandığını ve bunun, ABD'nin stratejisinde yaptığı değişiklik çerçevesinde bir adım olduğunu ileri sürdü.

Haberde, son gelişmeler göz önüne alındığında, Cemayel suikastının, 14 Mart İttifakı için daha iyi bir zamanlamaya sahip olamayacağı, suikastın, muhalefetin hızını düşürdüğü yorumu yapıldı.

Cinayetin, İttifakın düzenlemeyi planladığı gösteriden iki gün önce işlenmesinin, katılımın az olacağına dair kuşkuları da ortadan kaldırdığı ifade edilen haberde, Lübnan basının Suriye ile muhalifleri hedef gösterdiği ve bunun, Aoun-Hizbullah müttefikliğine, en azından bazı Hristiyanların Aoun'dan uzaklaşmasına yol açarak zarar vereceği yorumu yapıldı.

Haberde, Cemayel suikastının ardında kim olursa olsun, bu saldırıdan en büyük siyasi zararı, Lübnan'daki muhaliflerin ve Suriye yanlılarının gördüğünü ifade etti.

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?