banner39

Kaybolan mesleklerin son ustaları

Göz nuruyla nakış nakış işlenen 38 meslek, yeniden gün ışığına çıkıyor. Onlar kendilerine verilen son selamları alıyor…

Arşiv 03.06.2010, 12:46 03.06.2010, 12:46
Kaybolan mesleklerin son ustaları

 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi 

İstanbul Ticaret Odası (İTO), büyük ilgi gören prestij yayınlarına bir yenisini daha ekledi. Şapçılık’tan Haratçılık’a, Derbağcılık’tan Taş yontuculuğu’na, Köşkerlik’ten Külekçilik’e kadar 38 kaybolan mesleğin son ustaları İTO’nun son prestij yayını “Kaybolan Meslekler ve Son Ustalar” kitabında bir araya geldi.

Ressam ve yazar Mehmet Ali Diyarbakırlıoğlu’nun yıllardır büyük emeklerle hazırladığı “Kaybolan Meslekler ve Son Ustalar” adlı kitap, okuyucunun beğenisine sunuldu.

İTO’nun aylık dergisi İTOVİZYON’da ‘Kaybolan Meslekler' sayfasını hazırlayan Diyarbakırlıoğlu’nun yeni kitabıyla aynı adı taşıyan sergi de, 3 Haziran 2010 Perşembe günü (bugün) İstanbul Ticaret Üniversitesi (İTİCÜ) Eminönü Yerleşkesi’nde sanatseverlerle buluştu.

KİTABIN HER BİR SAYFASI AYRI TARİH

Teknolojik gelişmeyle birlikte üretim biçimleri geleneksel mesleklerin kaybolmasına yol açarken, teknolojinin ve seri üretimin henüz ulaşamadığı bölgelerde, 20. yüzyılın sonlarına doğru yaşamaya çalışan geleneksel meslekler, son ustalarıyla birlikte artık tarihteki nostaljik yerini almaya başladı.

Birçok medeniyete başkentlik yapan, bu medeniyetlerin kültürel ve tarihi miraslarını bağrına basan Anadolu, farklı kültürlerden gelen meslekleri nesilden nesile aktarıldı.

Kitabın sayfaları çevrildikçe, Anadolu’nun ne kadar zengin bir mozaiğe ev sahipliği yaptığı da ortaya çıkacak. Aynı zamanda kitaptaki her meslek, geleneksel ticari yapımız ve ticaret örgütlenmelerimizi yani Anadolu'ya hakim olan Ahilik ve lonca sistemlerinin izlerini bize gösteriyor.

Kitap okundukça, kaybolan bu mesleklerin, "dayanışmayı temsil eden, tevekkülü öğütleyen, kullan-at karşıtı üretimi yücelten, göznuru ve emekle değerlenen ürünlerle" hayatımızı daha da anlamlı kıldığı gözler önüne serilecek.

Mehmet Ali Diyarbakırlıoğlu’nun yazdığı ve resimlediği kitap, kültürel tarihimize de ışık tutuyor. Üretimdeki değişime, teknolojiye ve zamana karşı direnemeyen mesleklerin, hem bireysel hem de ticaret hayatındaki yerini yaşayanlar, bir kez daha bu kitapla o günleri hatırlayacaklar. Kitap genç kuşaklar için de önemli bir başvuru kaynağı olacak.


 

banner53
Yorumlar (0)
21
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?