banner39

Kayıp Çeçenler ölü bulundu

Çeçenya'da kayıplar trajedisi bitmiyor. Rus askerlerin kaçırdığı Çeçen gençler ölü bulundu.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Kayıp Çeçenler ölü bulundu

6 Şubat’ta Groznenski bölgesinin Çeçen-Aul köyünde Rus askerlerin tarafından kaçırılan iki Çeçen’in cesedi bulundu.

Çeçen Milli Komitesi kaynakları, Çeçen-Aul köyünden Hasan Dalayev ve gelinin ölü olarak bulunduğunu kaydetti. Kayınpeder ve gelini aldıkları dairenin parasını vermek için gittikleri başkent Coharkale'den bir daha dönmemişti. Parayı teslim etmeleri gereken yere henüz varmadan geliniyle birlikte kaçırılan Dalayev’in aracı 11 Şubat’ta Açkhoy-Martan  yakınlarında terk edilmiş halde bulunmuştu.

 

Dalayev'in cesedi işkence görmüş ve başından kurşunlanmış olarak Urus-Martan'da, Dalayeva'nın cesedi de Martan-Çu köyü yakınlarında bulundu. Yakınları cesedi ayakkabı ve deri paltosunun kalıntılarından teşhis etti.

 

Yandık, Çeçen’e dar ediliyor

 

Çeçenya’daki cehennemden kaçan Çeçenlere sığındıkları yerlerde de rahat yok. Bir süre önce Rusya’nın Finlandiya sınırındaki Kondopoga kentinde yaşanan ırkçı şiddetin bir provası şimdi Astrahan bölgesinde yapılıyor. Yandık köyündeki Çeçenler açık tehdit altında.

 

Geçen yıl ırkçı şiddete sahne olan Astrahan bölgesindeki Yandık köyünde Çeçenler son zamanlarda sürekli saldırıya uğruyor. Çeçenler açıkça ‘burası sizin için ikinci Kondopoga olacak’ tehditleriyle karşı karşıya.

 

Sivil Organizasyon Konseyi adıl insan hakları örgütünün verdiği bilgilere göre, geceleri Çeçenlerin kapılarına, köyü terk etmeleri, aksi halde şiddete başvuracaklarına dair tehditler yazan notlar asılıyor. Çeçen evlerine gündüz vakti bile taş ve molotofkokteyli atılıyor.

Köydeki bu ırkçı tutum, Çeçenlerin pazarlardaki işlerinin ellerinden alınıp sürüldüğü Kondopoga olaylarından sonra gittikçe belirginleşmeye başladı.

 

Ağustos 2005’te Yandık köyündeki Çeçenler ile Kalmıklar arasında yağmalama ve evleri kundaklamaya varan şiddet olayları yaşanmıştı.

 

Kaynak: Ajans Kafkas

banner53
Yorumlar (0)
27
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?