banner15

Kayıp gemi Cape Verde'de çıktı

Geçtiğimiz hafta kaybolan gemi Fransa deniz sularında bulundu.

Kayıp  gemi Cape Verde'de çıktı


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Geçtiğimiz hafta kaybolan Finlandiya bandıralı Arctic Sea adlı yük gemisi, 1,8 milyon dolar değerinde kalas yükü ve 15 kişilik Rus mürettebatıyla, Fransa deniz sularında bulundu.

Fransız Savunma Bakanlığı tarafından açıklamada geminin eski Portekiz kolonisi takım adaları Cape Verde'den 520 mil uzaklıkta olduğunu bildirdi.

Geminin Fransa deniz sularında kaybolmasının üzerinden iki hafta geçmiş olmasına rağmen haber alınamamıştı. İsveç polis yetkilileri, gemi mürettebatından kendilerine bir grup kişinin İsveçli uyuşturucuyla mücadele polisi kılığında gemi güvertesine çıkıldığı yönünde bir arama yapıldığını söylemişti.

Ardından yetkililer mürettebatın ilk önce geminin sahibi olan şirketi alarma geçirdiği, şirketin Finlandiya'daki Rus büyükelçiliği ve Rus büyükelçiği'nin de İsveçli meslektaşlarıyla görüştüğünü belirtmişti. Rusya'da yayımlanan denizcilik dergisi Sovfracht'ın editörü Mikhail Voitenko, geminin kalas dışında başka "önemli" şeyler taşıyor olmasının bir ihtimal olduğuna dikkat çekmişti.

Russia Today televizyonuna konuşan Voitenko, "Bu yüzden geminin üçüncü ülkeler tarafından transit geçişine izin verilmemiş olabilir. Dolayısıyla duruma son derece gizemli ve karmaşık bir süs verilmiş olabilir" iddiasinda bulunmuştu.

Ayrıca Rusya Başbakanı Dmitry Medyedev da Helsinki kayıtlı Solchart Management şirketi tarafından işletilen Arctic Sea gemisini arama çalışmaları için Rus deniz kuvvetlerini geminin kaybolduğu bölgeye hareket ettirmişti.

'EFSANE' KAYIP GEMİ VE SORU İŞARETLERİ

'Kaybolduğu' açıklandıktan sonra bir çok spekülasyona konu olan geminin başına gelenler konusunda soru işaretleri hala sürüyor. İlk akla gelen soru neden gemiye 24 Temmuz günü yapılan saldırının (ya da soruşturmanın) birkaç gün sonra haber verildiği..

İddiaya göre belirtilen tarihte kimliği belirsiz ve yüzleri kapatılmış olan birkaç kişi gemiye çıkarak arama yaptı.  Ancak bu haber gemi çalışanları tarafından birkaç gün sonra yetlililere ulaştırıldı.

Ortaya atılan en ilginç iddialardan biri, gemide çok değerli bir yükün bulunduğu ve kaybolduğu sırada bu yükün başka bir gemiye aktarıldığı...

Gemi çalışanlarının korsanlar tarafından esir alındığı geminin kendisinin ise okyanusa terkedildiğini öne sürenler de oldu. Rusya Denizcilik Birliğinin Kuzey Suları biriminin başkan yardımcısı Sergey Portenko ise, geminin yerinin yetkililer tarafından bilindiğini ancak güvenlik sorunları yüzünden saklı tutulduğunu açıkladı.

Geminin, ABD dışişleri bakanı hilary Clinton'un ziyaretinin son durağı Cape Verde yakınlarında, Clinton adadayken ortaya çıkması da yeni bir spekülasyona neden olacak gibi görünüyor.

 

Güncelleme Tarihi: 15 Ağustos 2009, 17:36
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35