Kayıp İranlı hakkında açıklama geldi

Türkiye'de kayıp İranlı Ali Rıza Askari hakkındaki her türlü bilginin İran makamlarıyla paylaşıldığı bildirildi.

Kayıp İranlı hakkında açıklama geldi

Türkiye'de kaybolan eski İran Savunma Bakan Yardımcısı Ali Rıza Askari hakkındaki her türlü bilginin, olayın başından beri İran makamlarıyla paylaşıldığı belirtildi.

Türkiye'nin Tahran Büyükelçiliği, Batılı basın organlarında çıkan spekülatif haberlerin İran basınınca dikkate alınması ve gerçekmiş gibi yansıtılması üzerine yazılı açıklama yaptı.

Askari konusunda kamuoyunun, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül ile bakanlık sözcüsü Levent Bilman tarafından aydınlatıldığı belirtilen açıklamada, Türk makamlarınca verilen bilgilere rağmen, Askari konusunda uluslararası basında "temelsiz bazı bilgilere dayanan haber ve yorumların yayımlanmaya devam ettiği" kaydedildi.

İranlı yetkili Askari konusunda uluslararası basında çıkan haberlerin çoğunun "spekülatif" olduğu, "maddi hata ve yanıltıcı bilgiler" içerdiği vurgulanan açıklamada şunlar kaydedildi:

"Konu Türk makamlarına iletildikten hemen sonra, İran makamlarıyla yakın işbirliği halinde ve titizlikle araştırma-soruşturma çalışmaları başlatılmıştır. Türk hükümeti, tüm güvenlik ve istihbarat birimleriyle konuyu aydınlatmak üzere faaliyet içindedir. Bu konuda Türkiye'de temin edilen bilgiler, başından beri İran tarafıyla paylaşılmıştır. Söz konusu bilgi paylaşımı bundan sonra da devam edecektir. Konuyla ilgili çalışmalar, İran tarafıyla eşgüdüm halinde sürdürülmektedir.

Eski İran Savunma Bakan Yardımcısı ve devrim muhafızları komutanı Askari (46), 7 Aralık 2006'da Suriye'den Türkiye'ye giriş yapmış, 9 Aralıkta da aniden ortadan kaybolmuştu.

İran makamları, Askari'nin kaybolduğunu uluslararası makamlara 20 gün, Türkiye'ye ise yaklaşık iki ay sonra bildirmişti.

Askari'nin ailesi, bilgi almak için iki kez Türkiye'nin Tahran Büyükelçiliğine başvurmuş, İran basınına yaptıkları açıklamalarda da "Askari'nin Türkiye tarafından İsrail'e teslim edildiğini" iddia etmişti.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER