Kayıt dışına karşı çalışma hayatı esnekleşiyor

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, "Kayıt dışına karşı çalışma hayatını esneteceğiz" dedi.

Kayıt dışına karşı çalışma hayatı esnekleşiyor


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, iktidarın kayıt dışılığa karşı, çalışma hayatına esneklikler getireceğini, uluslararası değerleri Türkiye'ye sunacağını dile getirdi.

İstanbul Haliç Kongre Merkezi'nde yapılan 'İstanbul Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası (İSMMO) Yürüyüş Gecesi' 3 bini aşkın muhasebeci ve mali müşaviri bir araya getirdi. Meslekte Birlik Grubu tarafından İSMMO seçimleri öncesinde tertip edilen geceye Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer'in yanı sıra çok sayıda milletvekili katıldı.

Geniş katılımlı gecede mali müşavirler ile muhasebecilere hitap eden Bakan Ömer Dinçer, Türkiye'nin en temel tartışmalarından birinin değişim olduğunu belirtti. Değişime karşı direnişlerin olduğunu ve olacağının altını çizen Dinçer, "2003'ten bu yana değişim için yaptığımız faaliyetler ve direniş ortadadır. Değişimi istemek zordur, başarmak daha da zordur. Değişim isteyenlerin başına gelecekleri görmek istiyorsanız bana bakın. Değişimin eyleme dönüşmesi önemlidir. Kararlı olmak ve planlı olmak önemli. Siz azlığınıza ve çokluğunuza bakmadan azmeder, karar verir ve yürürseniz başarırsınız. Bunda hiç tereddüt etmiyorum." dedi.

Muhasebeciliğin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na önemli katkılar sunduğuna işaret eden Bakan Dinçer, konuşmasında kayıt dışılıkla mücadelenin önemine vurgu yaptı. Ömer Dinçer, muhasebecilere şöyle seslendi: "Siz ne kadar başarılıysanız biz de o kadar başarılıyız. Sanayi ve Ticaret Bakanı Ergün, kayıt dışılığa karşı yapılanları ele aldı. Ben de buna değinmek istiyorum. Sosyal Güvenlik Reformu'yla toplam gelirlerimizin giderlerimizi karşılama oranı yüzde 64 oldu. Kayıt dışına karşı reformdan önce yüzde 52'ydi bugün yüzde 43 seviyesinde. Kuruluşlarla çalışmak, eğitim faaliyetlerine önem vermek ve ihbar hattı oluşturmak sorunun temelli çözüm sunmuyor. Biz, hazırlıklarımızı yaptık. Kamuoyuyla yakında paylaşacağız. Bunlardan biri de çalışma hayatının esnetilmesi olacak. Bu yönde uluslararası değerleri ülkemize kazandırmak için çalışıyoruz. Kayıtdışılıkla mücadelenin denetim yapısını değiştirmek istiyoruz. Bunda serbest muhasebeciler de etkin olacaktır. Sizin yardımınızla bu sorunu çözebiliriz. Fikir ve proje seviyesinde bize yardım edebilirsiniz. Bize örgütlü olarak vereceğiniz desteklere ihtiyacımız var. Meslek odalarının yol göstericiliği bizim açıklarımızı kapatacaktır."

Geceye katılan AK Parti İstanbul İl Başkanı Aziz Babuşçu da kendilerinin odaları yapılandırmak ve kurumsal hale getirmek için ellerinden geleni yaptıklarını ancak ideolojik tavırlardan bir türlü arındıramadıklarını dile getirdi. Babuşçu, "İSMMO'da ilk defa nisbi temsile dayalı seçime gideceğiz. Bu yasal değişikliği tüm üyelerin temsili adına odalar yaptı. Meslekte Birlik Grubu pazar günü seçimi almak için sandık başına gidiyor. Bu grubun samimiyeti ve tecrübesi İSMMMO'yu idare edecek seviyededir. Birlik, bütün üyeleri sandığa taşımalıdır. Bununla aydınlık geleceğin müjdesini veriyor." ifadesini kullandı.

İSMMO Başkan Adayı Adem Çalışkan ise, mevcut yönetimi siyasallaşmakla suçladı. Muhasebecilerin fiili angarya ve yasal sorunların vatandaşın belini büktüğünü kaydeden Çalışkan, "Oda yönetiminde bulunan insanların adil ve hakkaniyetle kullanmamaları sonucu bu mekanlar saltanat makamı haline geldi. Üye sayısı 30 binlere dayanmış, yönetim kurulu sayısı artmış ve vatandaşların ihtiyaçlarına cevap vermek imkanı elden gitmiştir. Giderlerin harcamaları konusunda bile yeterli bilgi edinemedik Mesleğimizi yürütebilmek için donanım zarureti varken, meslek içi yükümlülük için bir kaide bulunmamaktaydı. Bir yığın sorunla karşı karşıyaydık. Oda yönetimi meşguldü çünkü seçilmiş iktidara karşı faaliyet yürütmekten, miting alanlarına katkı sunmaktan başka gözleri hiçbir şeyi görmüyordu." değerlendirmesini yaptı.

Çalışkan, "Seçimlerin ilk defa gruplarla katılmak mümkün hale geldi. Her grup aldığı destek oranında TURMOB'da temsil edildi. 2 defa üst üste seçilmesinin önüne geçilmek suretiyle saltanat imkanı ortadan kaldırılmıştır. Hegemonyaların önünü almak için Anadolu'daki odaları etkin hale getirildi. Şeffaflaşma adına önemli değişiklikler yapıldı." diye konuştu.
 
 

Güncelleme Tarihi: 13 Mayıs 2010, 00:28
banner53
YORUM EKLE

banner39