banner39

Kayseri'de başörtüsü yasağı protesto edildi

Kayseri İnanç Platformu üyeleri, Cumhuriyet Meydanı'nda toplanarak yıllardır süren başörtüsü yasağını protesto ettiler.

Arşiv 21.04.2007, 17:18 21.04.2007, 17:18
Kayseri'de başörtüsü yasağı protesto edildi

Başörtüsü yasağının kaldırılması için her hafta sonu Cumhuriyet Meydanı'nda toplanan kadınlar, mağduriyetlerini dile getirerek, yasağın biran önce kaldırılmasını istedi.

Mazlumder Kayseri Şubesi Hanımlar Komisyonu konuşan Adalet Köşker, her dinin kendisini ifade eden bir ya da birden fazla sembolü bulunduğunu söyledi.

Tartışmaların odağında bulunan başörtüsünün de İslam dinin simgesi olduğunu belirten Köşker, "Müslüman kadın için başörtüsü sadece dini inancını ifade etme aracı değildir. Başörtüsü aynı zamanda dini bir zorunluluktur" dedi.

Türkiye'deki başörtülü kadınların yıllardır hukuki dayanağı olmayan illegal bir uygulama ile karşı karşıya bırakıldığını açıklayan Köşker, "Çeşitli bahanelerle uygulanan bu yasak, aslında başörtüsünün hayattan dışlanması amacını taşımaktadır.

Bu uygulama din ve vicdan özgürlüğünün iptali anlamına gelmektedir. Önceleri eğitim ve çalışma hayatında uygulanan yasak, zamanla ehliyet, bilgisayar ve benzeri kurslarda ve hizmet alanlarında da uygulanmaya çalışıldı.

İnsan haklarının, hukukun, kabul edemeyeceği yasağa bahane bulmak için başörtüsünün adına türban denildi. Bu da yetmiyormuş gibi inancın gereği olan kostüme, siyasi simge denildi" diye konuştu.

Toplumda ayrımcılık çıkarır denilerek yasağı dayatanların, ardından farklı giysi biçimleriyle sorunsuz bir şekilde yaşayan toplumun huzurunu bozduğunu ifade eden Köşker, "Uygulanan yasak şu ana kadar toplumun her yerinde her çeşit mağduriyete sebep olmuştur.

80 bin öğrenci, 5 bin öğretmen yasağın son kurbanlarıdır. Diğer meslek grupları bu rakamlara dahil değildir. Bizim isteğimiz, daha fazla mağduriyetlere sebep olmadan bu acımasız ve çağdışı yasağın derhal kaldırılmasıdır" şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?