Kayseri'de şiddetli yağış, su baskınlarına neden oldu

Kayseri'de şiddetli yağış nedeniyle, çok sayıda ev ve işyerler su altında kaldı.

Kayseri'de şiddetli yağış, su baskınlarına neden oldu

 
Kayseri'de aniden bastıran ve iki saat süren şiddetli yağış, bazı semtlerde su baskınlarına neden oldu. İtfaiye ekipleri su baskını ihbarlarına yetişmekte zorlandı.

Vatandaşlar kendi imkanlarıyla da evlerine daha fazla su dolmasını engellemeye çalıştı. İki polis memuru ise 4 kişiyi su basan evin içinden sırtlarında taşıyarak çıkardı.

Akşama doğru Kayseri şehir merkezinde başlayan yağmur yağışı uzun süre devam edince, özellikle bodrum katlardaki evlerde su baskınlarına neden oldu. Eskişehir Bağları, Battalgazi ve Esenyurt mahallerinde binaların bodrum katlarında yer alan çok sayıda evi su bastı. Eskişehir Bağları Selçuklu Mahallesi Kılavuz Sokak'ta ise 4 kişilik aile su baskını nedeniyle mahsur kaldı.

Olay yerine ilk ulaşan polis memurları Müslüm Avcı ve Mehmet Zülfi Kağan, ikisi protez kullanan 4 kişiyi su basan evden sırtlarına alarak çıkardı. Daha sonra olay yerine gelen itfaiye ekipleri ise suyun tahliye çalışmasına başladı. Aynı mahallede bir marketi de su basarken bir vatandaş ve çocukları kovalarla evlerine dolan suyu boşaltmaya çalıştı.

Su baskınlarına aniden bastıran yağışla tıkanan kanalizasyon sistemi ve tuvaletlerden geri tepen kanalizasyon şebekesi suları neden oldu. Yüzlerce evde su baskını nedeniyle maddi hasar meydana gelirken, itfaiye ekipleri, Kayseri Su ve Kanalizasyon İdaresi ekipleri su baskınlarına bağlı olarak yapılan ihbarlara ve yardım taleplerine yetişmekte zorlandı. İtfaiye Müdürlüğü'nün telefonlarını aynı anda vatandaşların araması nedeniyle kısa süreli de olsa itfaiyenin telefonlarının kilitlenmesine neden oldu.

Eskişehir Bağları'nda birçok vatandaş ise yoldaki suyun evlerine dolmaması için bahçe kapılarının önünü halı ve taşlarla kapattı.

 

Kaynak: CİHAN

 

Güncelleme Tarihi: 27 Nisan 2010, 22:16
banner53
YORUM EKLE

banner39