banner39

Kazak gazı için Azerbeycan'dan önemli adım

Azerbaycan ve Kazakistan Hazar denizi üzerinden gaz taşımak için işbirliği anlaşmaları imzaladı

Arşiv 03.10.2009, 15:58 03.10.2009, 15:58
Kazak gazı için Azerbeycan'dan önemli adım


Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev'in Bakü ziyareti sırasında iki ülke, önemli bir işbirliği anlaşmasına imza attılar. İmzalanan sekiz metnin kapsamında Azeri devlet petrol şirketi SOCAR ve Kazak devlet petrol şirketi KazMunayGaz'ın, Kazak petrolünün transferi için Azeri altyapısını ortak kullanması da var.

Anlaşmalar, enerji alanına ve özellikle de Kazak petrolünün Karadeniz ve Akdeniz'e taşınmasına odaklanıyor. Hazar Denizi'nden geçirilecek bir boru hattı konusundaki çalışmalar hakkında bazı konularda anlaşan iki taraf, Kazak petrolünün hem demiryolu yoluyla hem de boru hatlarıyla Batum ve Ceyhan'a ulaştırılması konusunda fikir birliğine vardılar.

Şu an Kazakistan, Hazar Denizi'ni geçmek konusundaki sıkıntı nedeniyle Bakü-Tiflis-Ceyhan boru hattı ve demiryoluyla Batum limanı üzerinden senede 4 milyon ton petrol ihraç edebiliyor. İşbirliğinde öngörülen adımların tam olarak atılmasının ardından bu rakamın 38 milyon tona çıkartılması planlanıyor.

İki ülke, Kazakistan'ın hidrokarbon kaynaklarının geliştirilmesi, tarım, ticaret ve veterinerlik gibi çeşitli alanları kapsayan bir dizi başka anlaşmaya da vardı.
Kaynak: Ajanslar

banner53
Yorumlar (0)
29
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?