Kazakistan Başbakanı: Kriz etkisini yitirdi

Kazakistan Başbakanı Masimov, "Kriz etkisini yitirdi yabancı sermaye akışı devam edecek" dedi.

Kazakistan Başbakanı: Kriz etkisini yitirdi

 
Kazakistan Başbakanı Karim Masimov, ülkesinin krizin etkisinden çıkmaya başladığını belirterek, emlak sektörünün canlanacağını söyledi.

Yaşanan global krizin bir çok ülkeyi olumsuz etkilediğine dikkat çeken Masimov, Kazakistan'ın almış olduğu ekonomik tedbirler sayesinde fazla zarar görmeden dar boğazı atlattığının ifade etti.

Masimov, İnşaat ve Şehir-Konut Altyapı Ajansı'nda düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, kriz öncesi emlak sektöründe yaşanan yüksek fiyatların kriz sonrası yeniden yaşanmaması için gerekli tedbirlerin hükümet olarak aldıklarını belirtti.

Yaşanan krizden gerekli dersleri aldıklarının altını çizen Karim Masimov, ülkeye girecek yabancı sermaye akışı ile birlikte aynı tehlikenin yeniden başlayabileceğini ifade ederek, "Bankaların da bu konuda gerekli dersi aldığını düşünüyorum." dedi.

"İnşaat sektöründe çöküşlerin olmaması için gayrimenkul talebini nasıl sağlayabileceğimizi düşünmemiz lazım." diyen Başbakan Masimov, 2011 yılından itibaren gayrimenkul fiyatlarının artışının mümkün olabileceğinin belirtti.

Kazakistan'ın kendi inşaat malzemeleri üretimini aktif şekilde geliştirmesi gerektiğini de sözlerine ekleyen Masimov, "İnşaat dışında inşaat sanayisinin gelişmesine güç vermemiz lazım. Bana göre şu anda her şeyimiz var, bu işi yerel icra makamları ile beraber doğru koordine etmemiz lazım." dedi.

Öte yandan Başbakanlık basın bürosundan verilen bilgilere göre, hükümet 2010-2011 yılları için ortak ekonomik alanının hukuki zemininin geliştirilmesine başlandığı belirtildi.

Kaynak: CİHAN

Güncelleme Tarihi: 03 Şubat 2010, 21:57
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35