banner39

Kazakistan, Çin'e toprak vermeyecek

Kazakistan, Çin'e tarımda kullanması için toprak vermeyeceğini açıkladı.

Arşiv 15.12.2009, 10:05 15.12.2009, 10:05
Kazakistan, Çin'e toprak vermeyecek

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Kazakistan Başbakanı Karim Masimov, Çin Hükümeti'nin tarım amaçlı olarak ülkesinden talep ettiği toprakları vermeyeceklerini açıkladı. Hükümet toplantısında soruları cevaplayan Başbakan Karim Masimov, tarım amaçlı da olsa Çin Hükümeti'nin talep ettiği yaklaşık 1 milyon hektarlık toprağın verilmeyeceğini net bir dille vurguladı. Masimov, bu tür faaliyetlere asla müsaade etmeyeceklerini söyledi.

Kazakistan medyasında geçen hafta Çin devletinin soya fasulyesi ve kolza tohumu ekimi için Kazakistan'dan 1 milyon hektarlık yer kiralamak istediğine dair haberler yer almıştı. Orta Asya'nın en büyük dünyanın da 9. büyük yüzölçümüne sahip olan Kazakistan, buğday üretiminde dünyada önde gelen ülkeler arasında bulunuyor.

Kazakistan'da özellikle makarnalık ve bisküvi yapımında kullanılan kalitesi yüksek buğday yetiştiriliyor. Ülkenin güneyinde pirinç ve pamuk ekimi yapılıyor. Son yıllarda çiftçiler buğdayın yanında mısır ve ayçiçek ekimine ağırlık veriyor. Devlet çiftçiye destekleme kredileri ve ucuz mazot desteğiyle daha çok tarım alanının işlenerek ekilmesini sağlıyor. Neticesinde bu yıl ki buğday hâsılatı 23 milyon ton olarak gerçekleşti.

banner53
Yorumlar (0)
11
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü