banner39

Kazakistan kavgasında iddialar

Türk işçilerin dayak olayı Kazak basınında farklı yer aldı. Dayakla ilgili farklı iddialar var.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Kazakistan kavgasında iddialar

Türkiye'nin Almatı Büyükelçisi Taner Seben, Kazakistan'ın Tengiz bölgesinde Türk ve Kazak işçiler arasında çıkan kavgadan sonra, bazı haber ve konuşmalarda olayın fazla abartılarak zaman zaman çığırından çıkartıldığını söyledi.

Seben, Büyükelçilik Konutunda bugün düzenlediği bayramlaşma töreninde, A.A muhabirine yaptığı açıklamada, olayın önemini ve ciddiyetini herkesin kabul ettiğini belirterek, ''ancak (şu kadar ölü varmış bu kadar kayıp varmış) gibi aslı olmadık dedikodu ve spekülasyonlarla kimse olayı bir Türk-Kazak husumeti varmışa doğru çekmesin'' dedi. Seben, Kazak makamlarıyla temas halinde olduklarını, burada çalışan Türk işçilerinin ve vatandaşlarının ciddi bir şekilde güvenliğinin sağlamasını istediklerini belirtti.

Tengizchevroil yetkilerinin de bugün ABD'nin Almatı Büyükelçiliği aracılığıyla kendisini aradığı belirten Seben, hem ABD Büyükelçisine hem Tengizchevroil yetkililerine kendi sorumluluk sahalarında iş yaptırdıkları Türk işçi ve işverenlerinin güvenliğinin ciddi bir şekilde sağlanmasını istediğini kaydetti. Seben, ölü ve yaralı olduğu konusunda kendilerine bilgi ulaşmadığını, bir Büyükelçilik heyetinin şu anda bölgede olduğunu belirterek, ''böyle bir olay olsa nasıl saklanabilir, kim saklayabilir ki'' diye konuştu.

Kazak resmi kurumlarınca yapılan açıklamada, olayın birkaç kendini bilmezin eseri olduğu, buna sebebiyet verenlerin şiddetle cezalandırılacağı, olayın bir etnik husumete çevrilmesine izin verilmeyeceği belirtildi. Seben dost ve kardeş iki ülke arasında sorun yaratacak ya da yaratmaya yönelik olmayan mesnetsiz hareket ve iddialardan kaçınılması gerektiğini belirterek, ''buna kimsenin hakkı yok'' diye konuştu.

KAZAK İŞÇİLERİN İDDİALARI

Azatlık Radyosunun Kazakça servisine konuşan olaya karışmış bazı Kazak işçilerse, olayın resmi açıklamada olduğu gibi yemek sırası tartışmasından değil, bir Kazak işçinin üç Türk tarafından 'iyi çalışmıyorsun' diye demir çubukla dövülmesi yüzünden patlak verdiğini savundu.

Kazak işçiler, ''olayın ana nedeni, onlarla aynı işi yapıyoruz, Türkler 800-1000 dolar alıyor, bize az veriyorlar, itiraz edenleri işten çıkartmakla tehdit ediyorlar. Bu yüzden işçiler arasına huzursuzluk var'' diye konuştu. Azatlık radyosunun haberinde, Türk tarafında ölü ve kayıplar olduğu iddialarının bulunduğu da belirtildi.

Kazakistan'da bugün çıkan tek haftalık Megapolis gazetesiyse ''Step Kıyımı'' başlığıyla birinci sayfadan verdiği haberde, bilinen resmi açıklamaları sıralayarak, daha önce meydana gelen benzer olaylara atıfta bulundu. Gazete, iki tarafın da Türkler arasında ölenler olduğunu iddia ettiğini, ancak bunun doğrulanamadığını yazdı.

A.A muhabirinin telefonla görüştüğü olay bölgesinde bulunan Kazakistan-Türkiye İşadamları Derneği (KATİAD) Genel Sekteri Cüneyt Kan ise ''olayın ciddi olduğunu, ancak abartıldığı kadar da olmadığını'' söyledi. Kan, ölü ve kayıp iddiaları konusundaysa ''yok öyle bir şey'' dedi.

KAZAKİSTAN'DA TÜRK VARLIĞI

KATİAD Genel Başkanı Zeki Pilge, Kazakistan'da, hükümetin verdiği kotayla çalışma izniyle gelmiş 14 bin kadar Türk bulunduğu bildirdi. Bu işçilerle birlikte ülkede yaşan öğrenci ve diğer Türk vatandaşlarının sayısının, kesin olmayan rakamlara göre 25 bin dolayında olduğu belirtiliyor. Kazakistan'da bitirilenler ve dolaylı yatırımlar hariç şu anda yatırıma yeni başlanmış ya da başlanmak üzere proje aşamasında olan 1 milyar dolara yakın Türk sermayesinin bulunduğu belirtiliyor.

Kaynak: A.A

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?