banner15

Kazakistan'da Nazarbayev Zaferi

Kazakizdan dün yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerini Nazarbayev'in kazandığı bildirildi. Nazarbayev'in yüzde 91 oranında oy aldığı belirtiliyor. Gözlemciler daha önceki seçimlerin ne adil, ne de özgür olduğunu açıklamışlardı.

Kazakistan'da Nazarbayev Zaferi

Kazakistan’ın 16 yıllık Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev, 2012 yılına kadar görev başında. Nazarbayev dün yapılan seçimlerde ilk resmi sayımlara göre oyların yüzde 91’ini alırken rakibinin oy oranı yüzde 6’da kaldı. Buna göre, Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, 16 yıldır sürdürdüğü iktidarını bir dönem daha garantilemiş gibi görünüyor. Seçim yetkilileri, Nazarbayev'in yüzde 91 oranında oy aldığını açıkladı. En yakın rakibi Zarmakhan Tuyakbey'in oy oranı ise yüzde altıda kaldı. Seçim ülke genelinde canlı geçti. Yetkililer, katılım oranının yüzde 75 olduğunu belirtiyor. Cumhurbaşkanı Nazarbayev, başkent Astana'da oyunu kullandıktan sonra, hükümetin adil ve şeffaf bir seçimi garantilemek için elinden geleni yaptığını söyledi. Ancak muhalefet lideri Tuyakbey'in kampanyasını yürüten bir yetkili, seçmen listelerinde ve oy pusulalarında çok sayıda usülsüzlük olduğunu öne sürdü. Muhalefet, seçim sandıklarında yapılan usülsüzlüklerin yanısıra, kendi adaylarına kampanyalar sırasında medyada yeterince söz hakkı verilmediğini, adaylarının taciz edildiklerini de savunuyor. Muhalefetin sözcülerinden Serikbey Alibayev, seçimlerin özgür ve adil olarak nitelendirilemeyeceğini savunarak, Nazarbayev'in bu yönde bir söz verdiğini, ancak sözünü tutmadığını ifade ediyor. Alibayev, "Eğer seçimler adil olsaydı, bizim de bir şansımız olurdu" diyor ve bu seçimlerde hukukun utanmazca ihlal edildiğini öne sürüyor. Petrol zengini ülkenin bağımsızlığını kazanmasından iki yıl önce; 1989'da seçilen Nazarbayev, bu tarihten beri aralıksız cumhurbaşkanlığı makamında oturuyordu. Uluslararası gözlemciler seçimlere ilişkin ilk değerlendirmelerini bugün yapacaklar. Gözlemciler daha önceki seçimlerin ne adil, ne de özgür olduğunu açıklamışlardı.

"Kazakistan'ın farkı, dev petrol kaynakları"

İngiltere'de yayımlanan The Independent gazetesi, ne 6 Kasım'da yapılan Azerbaycan seçimlerinde, ne de dün seçime gidilen Kazakistan'da siyasi değişim yönünde bir hareketliliğin gözlendiğini, 1989'dan bu yana Kazakistan'ı yöneten Nursultan Nazarbayev'in yolsuzluk iddialarına rağmen üçüncü bir dönem devlet başkanlığına gelmesinin kesin göründüğünü, ama seçimlerin ne kadar demokratik bir ortamda yapıldığının tartışmaya açık olduğunu yazdı.  Gazeteye göre, Batı'nın diğer ülkelerde demokratik muhalif hareketlere sunduğu desteğe rağmen Kazakistan ve Azerbaycan'da muhalefet partilerini bu destekten mahrum bırakması, bu iki ülkenin sahip olduğu dev petrol kaynaklarıyla açıklanıyor. Önümüzdeki 10 yıl içerisinde Kazakistan'ın dünyanın en büyük 10 petrol üreticisinden biri haline geleceğini yazan Independent, ülkenin aynı zamanda geniş doğal gaz yataklarıyla da dikkat çektiğini belirtiyor. 

"İpek Yolu"nun alternatifi için kollar sıvandı
  
Bugünkü İngiliz Times gazetesinde yer alan bir haber de Kazakistan mahreçli. Ama konusu oy sandıkları değil, demir yolları olan haber, "İpek Yolu'nun raylı alternatifi için kollar sıvandı" satırlarıyla aktarıldı. Çin'den Kazak sınırına uzanan yeni bir demir yolu için çalışmaların başladığını yazan Times, eski İpek Yolu'nu yeniden canlandırması umulan 4 bin kilometrelik hattın 5 milyar dolara mal olacağını ve 2010 yılında tamamlanmasının beklendiğini yazdı. Times'a göre, ileride bu proje sayesinde Çin ile Avrupa'nın, Kazakistan-Türkmenistan-İran ve Türkiye üzerinden birbirine demir yollarıyla bağlanması planlanıyor. Kimilerinin "Demirden İpek Yolu" diye ad taktığı "Avrasya Kara Köprüsü" adlı bu projenin destekçileri, Çin'den Türkiye'ye mal naklinin 10 günde sağlanabileceğini iddia ediyor. Times, Rusya ve ABD'ye karşı Orta Asya'da nüfuzunu artırmak isteyen Çin için söz konusu demir yolu hattının büyük önem taşıdığını belirtti. İngiltere'de düğün organize eden şirketler için yepyeni bir pazar açıldı.

 (BBC)

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48