banner39

Kazakistan'dan 25 milyar dolarlık yatırım daveti

Astana'da Kazak-Türk İş Forumunun yatırım olanakları açısından önemli görüşmelere aracılık ettiği öğrenildi.

Arşiv 28.05.2010, 18:07 29.05.2010, 09:25
Kazakistan'dan 25 milyar dolarlık yatırım daveti

Fahri Sarrafoğlu / Dünya Bülteni 

Türkiye İhracat Meclisi(TİM) ile Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu(TUSKON) organizasyonunda Astana’da Kazak-Türk İş Forumunun yatırım olanakları açısından önemli görüşmelere aracılık ettiği bildirildi. İş formuna Türkiye’den 150 kişilik işadamı heyeti katıldı. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev himayelerinde gerçekleştirilen forumda Türk firmalarının 350’ye yakın Kazak şirketi ile bin 400 ikili iş görüşmesi gerçekleştirdiği kaydedildi.

400 MİLYON DOLARLIK İŞ ANLAŞMASI İMZALANDI

TUSKON’dan yapılan açıklamada, iki gün süren forumun kapanışında konuşan Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev’in Türk işadamlarını yatırıma çağırdığı belirtilerek, iki gün boyunca yapılan görüşmeler sonucunda 400 milyon dolarlık iş anlaşmasının imzalandığını söyleyen Nazarbayev’in Türk işadamlarını öncelikle kimya, petro kimya, tarım ekipmanları, enerji, ulaşım ve lojistik alanlarına yatırım yapmalarını istediği vurgulandı.

TUSKON’un açıklamasına göre Nazarbayev, işadamlarına seslendiği konuşmasında şöyle dedi: “Kazakistan’da inşaat alanlarında büyük yatırımlar yaptınız. Şimdi de üretime yönelik yatırımlarınızı bekliyoruz. Bu yıl içinde 144 işletme faaliyete geçecek ve 5 milyar dolarlık yatırım yapıldı. 2020 Yenileşme Programı çerçevesinde 25 milyar dolarlık yeni işletme açılacak. Bu fırsatı kaçırmayın. “

YATIRIMLARIN YÜZDE 80’İ KAZAKİSTAN’A YAPILDI

Bugüne kadar Orta Asya’ya yapılan 108 milyar dolarlık yatırımın yüzde 80’ı Kazakistan’a yapıldı. Rusya ile Beyaz Rusya arasında gerçekleştirilen Gümrük Birliği’ne de atıfta bulunduğu belirtilen Nazarbayev’in, Kazakistan’da yapılacak yatırımların 170 milyonluk pazara da ulaşacağının da altını çizdi. Nazarbayev, “2007’de doğal kaynaklardan yaratılan milli fondan kriz döneminde 10 milyar dolar harcadık Şu anda 55 milyar dolar fonda var. Petrol, altın rezervi ve maden kaynaklarımı fazla. Alternatif alanlarda yatırım yapılmasını istiyoruz. Sağlık, altyapı ve eğitim konularına ağırlık veriyoruz. Türk akrabalarımızla iş yapalım. İyi dostluğumuz var. Tarih, dini ve eğitimimiz ortak. Hep kucaklaşmak yerine gelin gerçek işler yapalım. Her projeyi inceleyeceğim, sizin başarıya ulaşmanızı sağlayacağım” diye konuştu.

banner53
Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?