banner39

Kazakistan'ın ilk faizsiz bankası: Hilal Bank

BAE'ndeki Hilal Bankası 2009'da Kazakistan'da ilk şubesini açacağını duyurdu.

Arşiv 02.04.2009, 15:37 02.04.2009, 17:05
Kazakistan'ın ilk faizsiz bankası: Hilal Bank

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Bankanın Yönetim Kurulu Başkanı Ahmed Atik El Mezrui, "Asya'daki ülkenin toprakları içerisinde faizsiz bankalar kurmak için aldığımız davetten memnunuz" dedi.

Hilal Bank yetkilisi, Kazakistan'ın en büyük kenti olan Almata'daki ilk bankanın 2009 yılının ikinci yarısından itibaren faaliyete geçeceğini söyledi.

El Mezrui, Birleşik Arap Emirlikleri'nden yayın yapan Golf News'da yayınlanan açıklamasında bu bankanın faaliyete geçmesi için öncelikli olarak 27 milyon dolarlık bir bütçe ayırdıklarını belirtti.

Kurulacak bankanın, çoğunluğu Müslüman nüfustan oluşan Kazakistan'da türünün ilk örneği olacağını ifade eden El Mezrui, Birleşik Arap Emirlikleri'nin dünyanın beşinci petrol üreticisi olduğuna da dikkat çekti.

Hilal Bank'ın nakit sıkıntısı çekmediğini vurgulayan yetkili, "bankamız 2010 yılına kadar Körfez ülkelerinde, Mısır'da ve Ürdün'de de şubeler açabilir" dedi.

Gözlemciler Hilal Bank'ın adımının Katar İslami Bankası'nın geçtiğimiz yıl Kazakistan'da şube açma kararı almasının ardından gelmesine dikkat çekiyor.

Kazakistan nüfusunun 16 milyon.. Müslümanların nüfusun yüzde 65'ini, Hıristiyanların yüzde 30'unu ve diğer dinler yüzde 5`ini oluşturuyor.

banner53
Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?