banner39

Kazalara karşı özel kömür timi

MİGEM bünyesinde faaliyet gösteren İzleme Bürosu'na yeni mühendis takviyesi yapılarak 10 kişilik bir kömür izleme grubu oluşturuldu.

Arşiv 08.06.2010, 09:53 08.06.2010, 09:53
Kazalara karşı özel kömür timi

 

Yılın başından bu yana 67 madencinin hayatını kaybetmesinin ardından denetimi artırmaya yönelik adım atıldı ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'na bağlı Maden İşleri Genel Müdürlüğü (MİGEM) bünyesinde faaliyet gösteren İzleme Bürosu'na yeni eleman takviyesi yapılarak 10 kişilik bir kömür izleme grubu oluşturuldu. 17 kişilik İzleme Bürosu'nun çalışan sayısı 25'e çıkarıldı. Tamamı mühendislerden oluşan 10 kişilik birim ise özel olarak kömürle ilgilenmeye başladı.
MİGEM'den bir yetkili, "Denetimleri jeoloji ve maden mühendisleri ile mali uzmanlardan oluşan 150 kişilik bir ekip yapıyor" diyerek, İzleme Bürosu'nun süreci hızlandırıp bürokrasiyi azaltmak üzere faaliyet gösterdiğini söyledi. Madenler konusunda en önemli sorunun yeraltı kömür ocaklarından kaynaklandığını belirten yetkili, "Kömür dışındaki maden gruplarında gaz problemi olmadığı için nispeten daha emniyetli. Bunlardaki en büyük risk, göçük" dedi. Bu tür durumlarda hem kurumlara hem valiliklere uyarı mektubu gönderdiklerini belirten yetkili, her ihtimale karşı Resmi Gazete'ye de ilan verildiğini ifade etti. Farklı kurumların denetimleri konusunda da "Görev yetki ve sorumlulukları bazen tanım olarak da iç içe giriyor" diyen MİGEM yetkilisi, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın meseleye ağırlıklı olarak işçi emniyeti bakımından yaklaştığını, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'na bağlı MİGEM'in ise aynı zamanda ocak güvenliğini de incelediğini vurguladı.
 
TEBLİĞİ ALMAYAN İŞLETMELER VAR


Bu arada MİGEM'in, teftiş ettiği madenlerdeki eksikliklere ilişkin alınan kararları bazı maden işletmelerine tebliğ edemediği de ortaya çıktı. Tebliğ sorunu, MİGEM'in 13 Nisan'da Resmi Gazete'ye verdiği ilanla da belgelendi. MİGEM, bu tarihte Resmi Gazete'ye ilan vererek emniyet açısından riskli bulunan 3'ü kömür olmak üzere toplam 24 maden ocağının sahiplerine, ilgili kararların tebliğ edilemediğini bildirdi. Konu hakkında bilgi veren bir MİGEM yetkilisi, maden sahalarına giden heyetlerin rapor tuttuğunu, ancak durdurma yetkisinin bulunmadığını kaydetti. Söz konusu yetkili, "Vatandaşa tebliğ edilmesi önemli değil. İptal ve uyarılar valiliklere bildiriliyor, takibat bu kurumlarca yapılıyor" dedi.
Ayrıca Türkiye Taş Kömürü Kurumu (TTK) Karadon Müessese Müdürlüğü'nde 17 Mayıs'ta meydana gelen ve 30 madencinin ölümüyle sonuçlanan grizu patlamasından önce nisan ayında, kentte faaliyet gösteren ve aralarında taşeron firmaların da bulunduğu 26 maden şirketi ile TTK'ya bağlı maden ocaklarında denetim yapıldığı açıklandı. Müfettişlerin, maden ocaklarındaki eksiklikleri içeren raporlarına göre, TTK'ya bağlı ocaklarda bir eksikliğe rastlanmadı. 26 özel maden şirketinden Balçınlar Madencilik ve Yanar Elmas'a ait 1'er, Ofton Madencilik'e ait 2, Demir Madencilik'e ait 3 olmak üzere toplam 7 maden ocağı, gaz izleme sistemi olmadığı, havalandırma ve iş güvenliği önlemlerinin yetersiz olması nedeniyle mühürlendi. Şirketlerin, eksikliklerini tamamlayıp bakanlığa başvurmaları halinde, müfettişlerin yeniden yapacağı denetimler sonucunda hazırlanacak rapora göre ocaklarını açabileceği, bu süre içinde üretim yapamayacakları belirtildi.
 
İKİBAŞLILIK GİDERİLMELİ

Maden Mühendisleri Odası Başkanı Mehmet Torun, 2010'da Türkiye'de 67 madencinin hayatını kaybettiğini belirtti. Torun, hem Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı hem MİGEM'in denetim yapmasının yetki karmaşası doğurduğunu söylerken, "İki başlılık var. Tek elde toplanması önemli ve gerekli" dedi. Torun, "Denetimin yeterli olmadığı görünüyor. Ayrıca teknik nezaretçi adı altında denetim yapan maden mühendisleri var. Ücretlerini işyerinden alıyor. Patronundan ücret alarak denetim yapıyor. Biz bunu maden yasası çalışmalarını yürüten komisyona görüş olarak bildirdik ama kabul görmedi" diye konuştu.

71 MADEN OCAĞINDA RİSKLER VAR

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile MİGEM'in ayrı ayrı yaptığı denetimlerde 50'si kömür olmak üzere 71 yeraltı maden ocağında emniyet açısından riskler bulunduğu tespit edildi.
Ancak her iki kurum da denetimlerin grizu facialarından önce de sürdüğünü savundu. Fakat faciadan önceki ve sonraki denetim sayıları konusunda sağlıklı bilgi verilmedi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ise geçen cuma günü 7 kömür ocağının faaliyetini ‘gaz izleme sistemi'nin bulunmayışını gerekçe göstererek durdurdu.
MİGEM'in denetim faaliyetleri sonucu da haziran ayından itibariyle 43'ü kömür, 21'i ise farklı maden grupları olmak üzere toplam 64 yeraltı ocağına faaliyetleri durdurma kararı çıktı. MİGEM, söz konusu madenlere ocak ve iş emniyetini sağlamak üzere altı ay süre verdi. MİGEM, konuyla ilgili yazıları da mesul valiliklere gönderdi. MİGEM'in, ocak ve iş emniyeti açısından kömür dışı diğer madenlerdeki faaliyetleri kapsamında ise 943 işletme, ruhsat sahasının denetimi gerçekleştirildi. Bu sahalardan 23'ünde faaliyetler durduruldu. 182 ruhsat sahasına da uyarı yazısı yazıldı.
 

Kaynak / Referans

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?