banner39

Kazancı Bedih'in yeri doldurulamıyor

Türkiye'nin 70 yaşından sonra tanıdığı Kazancı Bedih'in yeri ölümünden sonra halen doldurulamadı

Arşiv 17.01.2009, 12:18 22.01.2009, 17:26
Kazancı Bedih'in yeri doldurulamıyor


Bir televizyon programında seslendirdiği gazeller ve "Eşkıya" filminin müzikleriyle Türkiye'nin, sanat yaşamının son yıllarında ancak tanıyabildiği Kazancı Bedih (Yoluk), ölümünün 5'nci yılında bile yeri hala doldurulmayan önemli bir sanat adamı olarak hatırlanıyor.

"70 yaşından sonra yakaladığım şöhret benim için önemli değil" diyen ve en popüler olduğu dönemde müziği bırakarak, kazancılık mesleğine dönme kararı alan gazelhan Bedih Yoluk, Şanlıurfa'da, tarihi Balıklıgöl yakınlarındaki Bıçakçı Mahallesi'ndeki iki odalı evini, elektrik yerine çaydanlık tamirinden kazandığı parayla satın aldığı katalitik sobayla ısıtıyordu.

Bir gün önce soğuk algınlığı nedeniyle hastaneye kaldırılan ve akşam saatlerinde evine getirilen gazelhan, 19 Ocak 2004 tarihinde sobadan sızan gazdan etkilenerek, 76 yaşında hayata gözlerini yummuştu.

Okur yazar olmamasına rağmen onlarca gazeli makamıyla ezbere bilen Bedih Yoluk, 60 yıl emek verdiği musiki dünyasına çok sayıda müzisyen ve 2 bin civarında sıra gecesi albümü kazandırmış, kendi tarzıyla seslendirdiği hoyratları (uzun hava) her yaş grubundan insana sevdirmeyi başarmıştı.

BİR GELENEĞİN TEMSİLCİSİ

Kazancı Bedih, baba mesleği olan çulhacılıkla (dokumacılık) henüz 4-5 yaşlarında tanışmış ardından bir bakırcı ustasının yanına çırak olarak çalışmaya başlamış.

Yıllar boyunca bakır kaplara şekil veren çekiç sesleri, aynı zamanda gazelhana da ilham kaynağı olmuş, kendisine en çok destek veren babası ve beraber çalıştığı kişilerle sıra gecelerine giderek musiki dünyasına da adım atmayı başarmıştı.

Bölgenin en önemli musiki ustaları Mukim Tahir, Kel Hamza, Tenekeci Mahmut (Güzelgöz), Damburacı Derviş'ten etkilenen Kazancı Bedih, sık sık katıldığı sıra gecelerinde usta çırak ilişkisiyle musiki yaşamında kendi tarzını oluşturabilen önemli sanatçılar arasında yerini aldı.

Tenekeci Mahmut'un çırağı olarak musiki hayatına devam eden, ailesinin isteğiyle küçük yaşta evlenen ancak bakırcılık ve musikiyi bir arada sürdürmeye çalışan Bedih Yoluk, babasının ölümünün ardından bakırcılık işinde daha fazla çalışarak ailesini geçindirirken, bir yandan da müzik alanında ilerlemesini sürdürdü.

SIRA GECELERİNİ TANITTI

Askerlik dönüşü belediyenin bando takımında başladığı işten 5 yıl sonra ayrılarak başka yerlerde çalışan Kazancı Bedih, ardından eğlence mekanlarında çalışmaya başladı.

Ailesinin ısrarı üzerine yeniden belediyeye dönen ve bir süre çalıştıktan sonra emekli olan, 1989 yılında hacca giden Kazancı Bedih, hemşehrisi İbrahim Tatlıses'in daveti üzerine "İbo Show" programına katılarak, Şanlıurfa sıra gecelerinde seslendirilen türküleri okudu. O güne kadar bölge dışında pek kimsenin bilmediği sıra geceleri, Kazancı Bedih ve programa katılanların performansıyla kısa sürede büyük ilgi gördü..

Birkaç arkadaşın haftanın belli günlerinde evlerinde toplanarak icra ettiği sıra geceleri, daha sonra birçok televizyon yapımcısı, müzik şirketi ve büyük otellerin gözdesi oldu. Şanlıurfalı sıra gecesi grupları, yurt dışında bile birçok etkinliğe katıldı.

Yavuz Turgul'un yönettiği ve Şener Şen'in baş rollerini oynadığı "Eşkıya" filminin müzikleriyle daha fazla tanınan kazancı Bedih, plakçıların ısrarı üzerine o tarihten sonra kaset yaptı.

Sıra gecesi geleneğini Türkiye'ye sevdiren Kazancı Bedih, 2003 yılının eylül ayında AA muhabirine verdiği son röportajda, "kazancılık mesleğini özledim. Gençlerin de önünün açılması gerektiğini inanıyorum. 70 yaşından sonra yakaladığım şöhret benim için önemli değil" diyerek, sanat hayatına son verdiğini Bakırcılar Çarşısı'ndaki, çaydanlık tamirciliği mesleğine dönme kararı aldığını açıklamıştı.

Kaynak: AA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?