banner39

Kazı çalışmalarına devam edilecek

Konya'da başlatılan kazı çalışmalarının üçüncüsüne yarın kaldığı yerden devam edecek.

Arşiv 12.02.2010, 20:44 12.02.2010, 20:44
Kazı çalışmalarına devam edilecek


Konya'nın Beyşehir ilçesi yakınlarındaki göl kıyısında dün kazı yapılan bölgede bugün sabah tekrar başlatılan kazı çalışmalarına, havanın kararmasıyla son verildi. Şimdiye kadar yapılan kazılardan bir sonuç alınamadığı, aramaların üçüncü bölge olan Yaka Manastır Mesire alanında devam edeceği öğrenildi.

Alınan bilgiye göre, Beyşehir ilçe merkezine 18 kilometre mesafede göl kıyısındaki Dilayla mevkisi İzciler Tesisleri yakınlarındaki Üstünler Belediyesine ait çamlık alanda bu sabah yeniden başlayan çalışmaların hızlandırılması amacıyla özel şirkete ait bir iş makinesi de kazı yapılan alana sevk edildi.

Bu iş makinesi ile dün kazılan ilk bölgede yeniden çalışmalar başladı.

Göl kıyısına paralel olan ilk kazılan yere yaklaşık 200 metre mesafede bulunan ikinci alanda da bu sabah başlayan çalışmalar öğle saatlerine kadar devam etti.

Kazı sırasında öğretim görevlilerinin yaptığı zemin etüdü, kokuya duyarlı köpekler ve detektörlerin belirlediği noktalar ile ihbarcıların bildirdiği yerlerin kazıldığı öğrenildi.

Öğleden sonra ikinci bölgede sonuç alınamaması üzerine çalışmalara son verildi. Dün kazılan birinci bölgedeki çalışmalar ise havanın kararmasına kadar devam etti. İki ayrı bölgedeki çalışmalarda da sonuç alınamadı. Kazı çalışmaları sırasında bazı noktalarda yaklaşık 4 metre derinliğinde çukurlar açıldı.

Her iki kazı alanı da göle yaklaşık 50 metre mesafede bulunuyor. Kazı esnasında Beyşehir ilçesinden çevre beldelerden çok sayıda meraklı vatandaş, kazı alanına gelerek basın mensuplarından bilgi almaya çalıştı.

Kazı çalışmalarına 3. ve son bölge olan Yaka Manastır Mesire alanında devam edileceği bildirildi.

Bölgede 3 ayrı yerde toprağa silah ve mühimmat gömülü olduğu ihbarı üzerine harekete geçen Cumhuriyet Başsavcılığı, Dilayla mevkisinde dün öğle saatlerinde Beyşehir Belediyesine ait iş makinesi ile kazı çalışması başlatmıştı.

Kaynak : AA


 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?