banner39

Kâbe Hamburg’da parlıyor

Alman heykeltıraş Gregor Schneider imzalı yapay Kâbe heykeli Hamburg Sanat Galerisi önünde sergilecek.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Kâbe Hamburg’da parlıyor

Ayşenur Bulut / Dünya Bülteni

Heykeltıraş Schneider amacının dünyanın en eski ibadet yerini bütün insanlara tanıtmak olduğunu söyledi.

Sanatçı bu ünlü yapımını daha önce bir çok kez Venice Bienali ve İtalya’daki St.Mark Meydanı’nda sergileme girişimlerinde bulunsa da, bu talepleri her defasında yetkililer tarafından politik ya da güvenlik gerekçeleri ile reddedilmişti.

İtalya hükümeti, papaz ve önde gelen Müslüman liderleri heykelin sergilenmesi durumda Müslümanlardan gelebilecek şiddet reaksiyonlarına dikkat çektikleri için heykelin sergilenmesine izin verilmediğini söyleyen Sanatçı, Almanya’nın da ilk başta aynı tepkiyi verdiğinde büyük bir hayal kırıklığı yaşadığını ifade etti.

Yaşanan karikatür krizlerinden bu yana Alman yetkililer Müslümanların sanat alanında gösterecekleri tepkilere karşı daha dikkatli davranıyor. Geçen yıl Şubat ayında Alman Sanat Akademisi kararını değiştirdi. Sanatçının heykeli büyük bir beğeni topladı ve gösterimine izin verildi.

Sanatçı Schneider, yoğun Müslüman nüfusu, çok sayıda camisi ve Türk usulu kebapları ile bu yapının gösterimi için İtalya’dan daha uygun olduğunu düşünüyor.

Protestan ve Katolik Hristiyanlıktan sonra Almanya’daki üçüncü yaygın din 3.2 milyon nüfuslu Müslüman ile “İslam” oluyor.

13 metre uzunluğunda ve genişliğindeki Kâbe heykeli 23 Mart’tan 10 Temmuz tarihine kadar görülebilecek.

banner53
Yorumlar (0)
22
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?