KCK tutukluları AİHM'e gitti

KCK'ya yönelik operasyonlarda tutuklanan 104 kişinin avukatları, AİHM'Ye başvurdu.

KCK tutukluları AİHM'e gitti


Terör örgütü PKK'nın şehir yapılanması KCK'ya yönelik operasyonlarda tutuklanan 104 kişinin avukatları, uzun süren tutukluluk ve yargılamanın başlamaması nedeniyle Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne başvurdu.

Yaklaşık bir yıl önce başlayan KCK operasyonlarında yakalanarak tutuklananların avukatları, soruşturmanın seyri ile ilgili ortak basın toplantısı düzenledi.

Toplantıda ilk sözü alan baro başkanı Emin Aktar, dosyadaki gizlilik kararı nedeniyle müvekillerinin neyle suçlandığını bilmediklerini söyledi. Aktar, 14 aydan bu yana süren tutukluluğunun cezaya dönüştüğünü söyledi.

Daha sonra söz alan avukat Reyhan Yalçındağ Baydemir de, tutuklu 104 kişi ile ilgili Avura İnsan Hakları Mahkemesi'ne başvurduklarını söyledi.

Baydemir, şüphelilerin adil yargılanma hakkının, ayrımcılık, işkence, özgürlük ve güvenlik haklarının ihlal gerekçeleriyle başvurduklarını belirtti.

KARS'TA 6 KİŞİ TUTUKLANDI

Kars'ta terör örgütü PKK'nın şehir yapılanması KCK'ya yönelik operasyonda gözaltına alınan 10 kişiden 6'sı tutuklandı.

Edinilen bilgiye göre, İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince, terör örgütü PKK'nın şehir yapılanması KCK'ya yönelik operasyonda gözaltına alınan 10 kişiden 2'si, emniyetteki sorgularının ardından serbest bırakılırken, 8 kişi Kars Devlet Hastanesinde yapılan sağlık kontrolünün ardından adliyeye sevk edildi.

Söz konusu kişilerden BDP il saymanı E.Y, eski DEHAP İl Başkanı G.A, eski BDP İl Başkanı H.O, eski DTP Merkez İlçe Başkanı A.Ö, BDP parti üyelerinden E.Y ve S.M çıkarıldıkları mahkemece tutuklanarak, Kars Kapalı Cezaevine gönderilirken, A.B. ile O.M. ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Kars'ta, 14 Mayıs'ta terör örgütü PKK'nın şehir yapılanması KCK'ya yönelik operasyonda 10 kişi gözaltına alınmıştı.

kAYNAK: ntv 

Güncelleme Tarihi: 18 Mayıs 2010, 03:24
banner53
YORUM EKLE

banner39