banner39

KDP: Bu harekat hiç bir amaca ulaşmayacak

KDP Dış İlişkiler Sorumlusu Safin Dizai, "Geçen yıllardaki gibi bu sınır harekatının da hiçbir amaca ulaşamayacağı kanaatindeyiz" dedi.

Arşiv 22.02.2008, 13:14 22.02.2008, 13:21
KDP: Bu harekat hiç bir amaca ulaşmayacak


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

KDP Dış İlişkiler Sorumlusu Safin Dizai, dün sabahtan itibaren Türk Silahlı Kuvvetleri'ne ait jet uçakları ve topçu birliklerinin Kuzey Irak'ta bazı bölgeleri hedef aldığını söyledi.

Dizai, bugün sabahın erken saatlerinde de Kuzey Irak topraklarının dağlık bölgelerine bazı askeri birliklerin geçtiğini bilgisini aldıklarını belirtti. Dün akşam saatlerinde Kuzey Irak topraklarında bulunan Türk birlikleri ile peşmerge güçleri arasında bir anlaşmazlık yaşandığını kaydetti.

Dizai, "O anlaşmazlık kısa bir sürede çözülmüştür. Her zaman Türkiye'ye barışçıl bir çözüm çağrısında bulunuyoruz. Bu çağrıyı yine tekrarlıyoruz. Geçen yıllarda yapılan askeri operasyonların hiçbir neticeye ulaşmadığını gözlemledik. Bu sınır harekatının da hiçbir amaca ulaşamayacağı kanaatindeyiz" dedi. Dizai, Peşmerge'ye, Kürt halkını koruma emri verildiğini sözlerine ekledi.

TOPLANTI GERÇEKLEŞMEDİ

Kuzey Irak'a başlatılan kara harekatının ardından Kürt yönetimi yetkililerinin acil bir toplantı gerçekleştirdiği haberler yalanlandı.

Türk ordusunun dün akşam Kuzey Irak'a başlattığı kara operasyonunun ardından Kürt yönetimi yetkililerinin acil bir toplantı gerçekleştirdiği haberlerinin doğru olmadığı belirtildi.

Kürt yetkililer, bölge yönetimin herhangi bir toplantı yapmadığını; ancak bazı askeri yetkililerin Dohuk tarafına gittiğini bildirdi.

Öte yandan Kürt yönetimin harekata ilişkin özel bir açıklama yapması da beklenmiyor. Sınır bölgelerinde ise peşmerge yoğunluğu yaşandığı kaydediliyor.

Kürt yönetimi daha önce yaptığı açıklamada da Türk askerlerinin operasyon düzenlediği bölgenin Peşmerge güçlerinin kontrolünde olmadığını belirtmişti

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?