banner15

Kemal Derviş Küba'da

Kemal Derviş, Küba'ya yaptığı ziyarette, yoksullukla mücadele programlarının orta gelirli ülkeleri de kapsaması gerektiğini bildirdi.

Kemal Derviş Küba'da

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı Başkanı Kemal Derviş, yoksullukla mücadele programlarının orta gelirli ülkeleri de kapsaması gerektiğini bildirdi.

Kemal Derviş, Küba, Honduras, Kosta Rika ve Guetamala'ya ilk resmi ziyaretinde devlet başkanları, hükümet ve UNDP yetkilileriyle görüşmeler yaptı, kurum öncülüğünde sürdürülen projeleri ziyaret etti ve sivil toplum örgütleriyle tartışmalar düzenledi. Kemal Derviş, "Yoksulluğa karşı küresel mücadelede orta gelirli ülkelerdeki yoksulluğu da unutmamalıyız" dedi.

ORTA GELİRLİLERE DİKKAT

Küba'da UNDP'nin desteklediği, yerel topluluklara, adayı hemen hemen her yıl vuran tayfunların yıkıcı etkilerinde korunmada yardımda bulunan Risk Önleme ve Yönetim Merkezi'ni ziyaret eden Derviş, "Bu ülkelerin çoğu orta gelirli olsa bile, Guetamala ve Honduras gibileri ciddi gelişme zorluklarıyla ve aşırı yoksulluk içinde bulunan geniş insan toplulukları gerçeğiyle karşı karşıya bulunuyor.

Binyıl Gelişme Hedeflerine ulaşma konusunda ciddiysek bu toplumlar da ihmal edilemez" dedi.

Orta Amerika gibi küçük bir bölgede ülkelerin sorunlarının birbirlerinden çok fazla değişkenlik gösterdiğini kaydeden Kemal Derviş, "Çalışmalarımızı ülkelerin kendine özgü koşulları üzerine temellendirmemiz gerekiyor. Bunu yaparken de hükümetlerle yakın işbirliği içinde, o ülkenin önceliklerine göre çalışmalıyız" dedi.

HIZLI BÜYÜYOR YAVAŞ ZENGİNLEŞİYOR

Son yıllarda ekonomik büyüme yaşayan Orta Amerika ülkelerinde yoksulluğun çok daha az yavaşladığı belirtildi. 2006 İnsani Gelişmişlik Raporu'na göre, Orta Amerika'da nüfusun sadece yüzde 20'si yüksek insani gelişmişlik düzeyine sahip ülkelerde yaşıyor. Bugün Orta Amerikalıların beşte üçü yoksulluk içinde yaşamlarını sürdürürken beşte ikisi aşırı yoksulluk koşullarında bulunuyor. Ekonomik istatistiklere karşın, bölgeye yönelen yabancı yardımın son yıllarda önemli ölçüde düştüğü belirtildi.

ANKA

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35