banner39

Kemer sıkma sırası şimdi de NATO'da

NATO Genel Sekreteri Rasmussen, kemerlerin ciddi bir şekilde sıkılacağını belirtti.

Arşiv 12.06.2010, 02:27 12.06.2010, 14:18
Kemer sıkma sırası şimdi de NATO'da


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Önce ABD'de başlayan ve ardından Avrupa'da etkii olan küresel ekonomik kriz sonrası NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, kemerlerin ciddi bir şekilde sıkılacağını söyledi.

NATO’nun askerî ve idarî toplam bütçesi yaklaşık 2 milyar euro. Finans krizinin altında ezilen birçok hükümet, bu bütçenin gereğinden fazla olduğu görüşünde. NATO’nun en fazla kaynak ayırdığı operasyon olan Afganistan’ın faturası da giderek artıyor

Almanya Savunma Bakanı Karl-Theodor zu Gutenberg, Alman ordusunda gayet radikal bir reform yapmayı planlıyor, hatta zorunlu hizmetin kalkması bile gündemde. Brüksel’deki NATO Bakanlar toplantısına katılan Alman Savunma Bakanlığı Müsteşarı Christian Schmidt, sadece Almanya’nın değil, tüm paktın tasarrufa gitmesi gerektiğini söylüyor. NATO da dahil olmak üzere, her düzeyde kaynakların daha tutumlu ve hedefe yönelik olarak kullanılması gerektiğini belirten Schmidt, birçok alanda optimalleştirme imkanlarının mevcut olduğunu kaydediyor.

"YAĞLI KISIMLARI KESİP ATMALIYIZ"

NATO yetkilileri, askerî alanda optimalleştirme imkanı bulunmadığı görüşünde. Zira zaten bu alanda NATO’nun yıllardır tehlikeli bir açığı bulunuyor. NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, „Yağlı kısımları kesip atmalıyız, kaslı kısımları değil. Tasarrufa gitmeye çalışırken, bize yönelik saldırılara karşı kendimizi savunma kapasitemizi korumak ve önemli operasyonları sürdürebilmek zorundayız.” şeklinde konuşuyor.

Rasmussen’in yağlı kısım ile kastettiği, idari mekanizmalar. Şu anda komuta yapısındaki 13 bin 500 kadronun, en az 4000 azaltılması konuşuluyor. Kurum içindeki 14 savunma ajansından 11’inin kapatılması, ayrıca ana karargah sayısının da 11’den 5’e düşürülmesi, üzerinde düşünülen öneriler arasında. Kendi topraklarındaki NATO kurumlarını kaybedecek olan ülkelerden haliyle protestolar gelmesi bekleniyor. Somut olarak hangi alanda kapatma kararlarının alınacağı, sonbaharda yapılacak NATO zirvesinde belirlenecek.

Tasarruf önlemlerinin kapsamadığı bir dev proje var, o da NATO’nun Brüksel’deki merkez binasının 1,5 milyar euroya malolacağı tahmin edilen yeniden inşası.

 

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?