banner39

Kenan Evren'den başörtüsü çıkışı

Kenan Evren "Cumhurbaşkanının eşi türbanlı olamaz" diye bir kural yok" dedi.

Arşiv 21.08.2007, 22:13 21.08.2007, 22:13
Kenan Evren'den başörtüsü çıkışı

7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren, ''Kanunlarımızda, geleneklerimizde böyle bir yasak yok (Cumhurbaşkanının eşi türbanlı olamaz), zaten böyle bir yasak olsa olmaz'' dedi.

18 yıldır Muğla'nın Marmaris ilçesinde yaşayan 7. Cumhurbaşkanı Evren, düzenlediği basın toplantısında, Marmaris'ten ayrılarak İzmir'e yerleşeceğini açıkladı. Cumhurbaşkanı seçimine ilişkin açıklamalarda bulunan Evren, bir gazetecinin, ''Seçilecek olan Cumhurbaşkanı'nın eşinin türbanlı olması sorun olur mu?'' sorusuna şu yanıtı verdi:

''Kanunlarımızda, geleneklerimizde böyle bir yasak yok (Cumhurbaşkanının eşi türbanlı olamaz), zaten böyle bir yasak olsa olmaz. Atatürk'ten bu yana böyle bir gelenek var, oraya bugüne kadar başörtülü bir 'First Lady' çıkmamış, bu bakımdan yakıştıramıyoruz, ben de yakıştıramıyorum. Ama onun hakkı yok mu, var belki insan hakkı olarak var. Ama böyle toplumda sırıtıyor.''

Şeriat gelmez

Evren, ''Türkiye artık öyle bir noktaya geldi ki, kimse artık geriye götüremez. Şeriat düzeni falan olamaz. Biz, onları aştık. Biz, İslam dünyası içinde bir çok ülkeye örnek olacağız. Bir de öyle bir nesil yetişti ki, Atatürkçü nesil, geriye dönüş olamaz'' dedi.

O da dükkanı kapattı

Evren, gazetecilerin soruları üzerine, Cumhurbaşkanlığı seçim süreci ve sivil anayasa tartışmalarıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Bir gazetecinin, ''Bu hükümeti nasıl değerlendiriyorsunuz?'' şeklindeki sorusu üzerine Evren, ''Bak Genelkurmay Başkanı ne demiş, 'dükkan kapalı' demiş. Biz de dükkanı kapatıyoruz'' cevabını verdi.

Türban İran'dan geldi

Yaşanan türban tartışmalarına değinen Evren, şöyle konuştu: ''Türban olayı İran'dan bize geçti. Humeyni'nin yaptığı işlerden birisi de bu. Bölgede başka Müslüman ülke yok mu? Suriye, şeriatla yönetiliyor, kralın karısının başı açık. Mısır, başı açık, Pakistan, başı açık. Oralarda o kadar katı kurallar var ki, şaşırırsınız... Müslümanlık sadece başörtüsü ile olmaz, cennete yalnız onunla gidilmez. Biz Kuran-ı Kerim'in bütün emirlerini yerine getiriyor muyuz? Hırsızlık yapanın elini kesin diyor, kesiyor muyuz? Kuran'da evli kadın fuhuş yapmışsa recm edin (taş atarak öldürün) diyor. Ayet'te böyle diyor. Yapıyor muyuz? Hayır yapmıyoruz. O halde bu başörtüsünde niye bu kadar ısrar ediyoruz. Ben bunu anlamıyorum.''

''Laiklik tehlikede değil''

Kenan Evren, ''Sizce laiklik tehlikede mi?'' sorusu üzerine de şunları söyledi: ''Türkiye artık öyle bir noktaya geldi ki, kimse artık geriye götüremez. Şeriat düzeni olamaz. Biz, onları aştık. Biz, İslam dünyası içinde bir çok ülkeye örnek olacağız. Bir de öyle bir nesil yetişti ki, Atatürkçü nesil, geriye dönüş olamaz. Sivil anayasa çalışmalarını bir görelim. Ben sivilleştirme tabirini kabullenemiyorum. Çünkü, Anayasayı, Danışma Meclisi bünyesinde kurulan 21 kişilik Anayasa Komisyonu yaptı, biz onayladık ve halk oylamasına çıktı. Halk da onayladı. Hala daha asker anayasası diyorlar, ben bunu kabullenemiyorum.''

Kenan Evren, daha sonra gazetecilerle hatıra fotoğrafı çektirdi.


Kaynak: AA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?