banner39

Keneler vücuttan 'kene kartı' ile çıkarılacak

Kırım Kongo Kanamalı Ateşi'ne karşı Kene Kartı uygulamasına geçiliyor.

Arşiv 28.05.2010, 14:50 28.05.2010, 14:50
Keneler vücuttan 'kene kartı' ile çıkarılacakKırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) Hastalığı ile mücadelede kenenin vakit kaybedilmeden vücuttan uzaklaştırılmasının son derece önemli olduğu bildirildi. Bu işlemin kolaylaştırılması için geliştirilen ''kene kartı'nın da kullanımına Türkiye'de bu yıl başlanacağı bildirildi.

İl Sağlık İl Müdürü Dr. Erdinç Özoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Samsun'da ilk etapta yaklaşık 20 bin adet kene kartı dağıtılacağını söyledi.

KKKA Hastalığının Türkiye'de 2002 yılından sonra görülmeye başlandığını, Samsun'da ise ilk vakanın 2004 yılında ortaya çıktığını belirten Özoğlu, o tarihten sonra vaka sayısının her geçen yıl katlanarak arttığına işaret etti.

Sağlık alanında bölge merkezi konumunda olan Samsun'da Sinop, Amasya, Tokat, Çorum gibi çevre illerden gelen vakaların da takip edildiğini belirten Özoğlu, ''2004 de 1 vaka varken, 2005'te 5 vaka, 2006 ve 2007'de 6'şar vaka görüldü. 2008 yılında ilimizdeki üniversite hastanesinde bölgeden gelen vakalarla birlikte 119 hasta takip ettik bunlardan 8'ini kaybettik, geçen yıl 92 pozitif hasta vardı bunlardan 9'unu kaybettik. 2008'de Samsun'un kent olarak 43 tane pozitif vakası oldu, bu 43 vakadan 2'sini kaybettik. 2009 yılında Samsun'da 40 vakamız oldu, bunlardan 4 kişiyi kaybettik'' dedi

Bu yıl da Türkiye'deki ilk ölüm vakasının Samsun'un Ladik ilçesinde yaşandığını anımsatan Özoğlu, Samsun Sağlık İl Müdürlüğü olarak bunun bilinci ile KKKA Hastalığı ile ilgili çalışmalara yılın başında başladıklarını, eğitim çalışmalarına ağırlık verdiklerini, sağlık personeline ve halka yönelik eğitimler yaptıklarını ve eğitimlere devam ettiklerini vurguladı.

Hastalığın bilinen bir tedavisinin olmadığını, pozitif vakalarda hastaya destek tedavisi uygulandığını söyleyen Özoğlu, bu yüzden kişisel tedbirlerin son derece önemli olduğunun altını çizdi.

Özellikle KKKA Hastalığı vakalarının kırsal bölgelerde görüldüğü, bu bölgelerde haneleri tek tek dolaşarak broşürler dağıttıklarını ve vatandaşları kişisel tedbirler konusunda bilgilendirdiklerini ifade eden Özoğlu, vatandaşlardan tarlaya veya hayvanlarının yanına giderken uzun kollu ve paçalı, beyaz giysiler giymelerini, eve geldiklerinde ayrıntılı kene kontrolü yapmalarını istediklerini kaydetti.

Kaynak: AA


 

banner53
Yorumlar (0)
21
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?