banner39

Kennedy suikastında ABD'yi sarsacak gerçek

Kennedy suikastı zanlısı Lee Harvey Oswald ile Oswald'ı suikasttan iki gün sonra sorguya götürülürken öldüren Jack Ruby'nin, suikasttan önce tanıştıklarını gösteren bazı belgeler bulundu.

Arşiv 19.02.2008, 18:43 20.02.2008, 08:06
Kennedy suikastında ABD'yi sarsacak gerçek

Amerikan yakın tarihinin en gizemli olaylarından olan eski Başkan John F. Kennedy suikastında ilginç bir gerçek daha ortaya çıkarıldı. Kennedy suikastı zanlısı Lee Harvey Oswald ile Oswald'ı suikasttan iki gün sonra sorguya götürülürken öldüren Jack Ruby'nin, suikasttan önce tanıştıklarını gösteren bazı belgeler bulundu.

Dallas Bölge Mahkemesinin arşivinde uzun yıllar sonra bulunan dokümanlar ve konuşma kayıtları, Kennedy suikastını yeniden ülke gündemine yerleştirdi. Dallas Bölge Savcısı Craig Watkins'in "Başkanlık Günü" sebebiyle kamuoyuna açıkladığı belgeler, Ruby'nin kullandığı silahın da mahkeme arşivinde olduğu iddiası araştırılırken bulunmuş. Silahı arayan mahkeme görevlileri, arşivde bugüne kadar gizli kalmış onlarca kutu belgeye ulaştı.

Bu belgelerde, bugüne kadar sadece komplo teorisyenlerinin dile getirdiği Jack Ruby ile Oswald'ın tanıştığı ve aynı güce hizmet ettiği yönündeki iddiaları destekleyen bilgiler olması, Kennedy suikastı bilmecesini yeniden tartışmaya açtı. Belgelerden birinde, 22 Kasım 1963 yılında gerçekleşen suikasttan yaklaşık 1,5 ay önce 4 Ekim 1963 günü Oswald ve Ruby'nin bir gece kulübünde gerçekleştirdiği iddia edilen konuşmanın dökümü yer alıyor.

'ASIL HEDEF ROBERT KENNEDY'

Oswald ve Ruby buradaki buluşmalarında, asıl hedefleri olan Adalet Bakanı Robert Kennedy'yi öldürmek zor olacağı için daha kolay hedef olduğunu belirtikleri Başkan Kennedy'yi öldürmeye karar veriyorlar. Belgelerin uzun yıllar boyunca bölge savcılarınca gizli tutulduklarını söyleyen bölge savcısı Watkins, özel arşivdeki belgelerin gizli tutulamayacak kadar önemli olduğuna karar vererek kamuoyuna açıkladığını söyledi.

Gece kulübündeki konuşma kayıtlarının gerekçe olup olmadığını bilmediklerini söyleyen savcı, "Ancak, bu suikast ile ilgili soruları yeniden gündeme getirmeye hizmet edeceğini düşünüyorum" dedi.

Kaynak: Zaman

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?