Kentine sahip çık

İstanbul'un trafik sorununa ilişkin çözüm önerisinde bulunmak isteyenler elektronik posta yoluyla görüşlerini iletebilecek.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Kentine sahip çık
İstanbul'un trafik sorununa ilişkin çözüm önerisinde bulunmak isteyenler, görüşlerini 15 Aralık 2006 tarihine kadar valilik, belediye ve emniyetin internet sitelerine elektronik posta yoluyla iletebilecek.

İstanbul Valiliği'nin “www.istanbul.gov.tr” adresli internet sitesinde yer alan yazıda, Bakanlar Kurulu kararıyla İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu'nun başkanlığında, İstanbul'un trafik sorununu çözmeye yönelik 8 Aralık 2006 tarihinde yapılan Ulaşım Zirvesi'nde alınan karar uyarınca, İstanbul'un ulaşım sorunları ile ilgili bugüne kadar yapılan çalışmalar ve sorunun çözümüne yönelik önerileri içeren raporları değerlendirmek amacıyla bir alt komisyon oluşturulduğu belirtildi.

Komisyonun çalışmalara başladığı vurgulanan yazıda, komisyon çalışmalarında değerlendirilmek üzere İstanbul'un trafik sorununun çözümü ile ilgili görüş ve önerilerde bulunmak isteyen üniversiteler, meslek odaları, sivil toplum kuruluşları, basın yayın organları ile konuya ilgi duyan vatandaşların, bu görüş ve önerilerini 12-15 Aralık 2006 tarihleri arasında valiliğin ”www.istanbul.gov.tr”, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı'nın ”www.ibb.gov.tr”, İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nün “www.iem.gov.tr” adresindeki internet sitelerine elektronik posta yoluyla gönderebilecekleri vurgulandı.

EMNİYETE GELEN ÖNERİLER

İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nün “www.iem.gov.tr” adresli internet sitesinde bu konuya ayrılan bölümde “Trafik sorunu çözüm önerileri” ana başlığı ve ”İstanbul'un trafik sorununu birlikte çözelim” başlığı altında, “İstanbul'un trafik sorununun çözümü için görüş ve önerilerinizi bekliyoruz” yazısı yer alıyor.

Siteyi ziyaret edenlerin önerilerini ekleyebilmeleri için “öneri ekle” bölümünün yer aldığı sitede, saat 16.00'ya kadar yazı gönderen 6 kişinin mesajları bulunuyor. Mesajlardan birinde tramvay ve metro gibi raylı sistemlerin trafiği rahatlatacağı vurgulanırken, bir diğer mesajda belli bir yaştan sonraki araçların yola çıkmaması gerektiği savunuluyor.

Bir başka mesajda ise sabah ve akşam belli saatlerde, içinde bir kişi bulunan araçların trafiğe çıkmaması gerektiği ifade ediliyor.

Vatandaşların gönderdiği diğer mesajlardaki bazı öneriler ise şöyle:

-“Trafik ışığına uymayarak yolları kilitleyen vatandaşlar, ciddi para cezaları almalıdır. Avrupa'da insanlar polisten değil cezadan korkuyorlar.”

-“Garajı olmayan yapılara müsaade edilmesin. Deprem yıkmadan komple bir şehir planlaması yapılarak 2 şeritli sokaklar ve 4 şeritli caddeler 3-4 katı genişliğe çıkarılsın. Altyapı, günü kurtarmak için değil uzun vadeli çözümler ile ayağa kaldırılsın. Şehirdeki bütün kurumların (İSKİ, İGDAŞ vs) yapacakları kazılar, tek bir koordinasyon merkezi tarafından düzenlensin. Deniz taşımacılığı ve raylı sistem yaygınlaştırılsın.”

-“İstanbul'da her gün yeni araçlar trafiğe çıkmakta ve neredeyse herkeste bir araç bulunmakta. Çözüm isteniyorsa bundan sonraki 20 yıl düşünülerek çözüm önerileri üretilmelidir. Benim en önemli önerim, İstanbul'un atardamarı olan E-5 için alternatif bir sistem düşünülmeli. Alternatif olarak nasıl insanlar için yer altından yollar yapılıyorsa eğer 20-30 yıl sonrasını düşünüyorsak E-5'in altından araçlar için tünel yollar yapılmalı ve şehir içine girmeyen veya uzun mesafe alacak kişilerin bu alternatifi değerlendirmesi gerekir.”

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?