banner39

Kentsel dönüşümde belediyelere tam yetki

Hükümet yeni bir düzenlemeyle kentsel dönüşüm büyük sorunlarla karşılaşan belediyelere tam yetki veriyor.

Arşiv 05.06.2010, 10:09 05.06.2010, 10:09
Kentsel dönüşümde belediyelere tam yetki

Dünya Bülteni / Haber Merkezi 

TBMM İçişleri Komisyonu’nda kabul edilen Ak Parti İstanbul Milletvekili Nusret Bayraktar’ın teklifi, TSK ile belediyeler arasındaki arazi itilaflarının belediyeler lehine sonuçlandıracak. Belediyelerin şu ana kadar kentsel dönüşüm yaparken karışlaştığı büyük sorunlar da böylece çözüme kavuşmuş olacak. Özellikle bazı bölgelerde kentsel dönüşüm yapmaya çalışan belediyeler TSK'yla bile karşı karşı kalıyordu.

Teklife göre belediyeler, kentsel dönüşüm yapılacak alanlardaki, “Sağlık ve eğitim kurumları hariç” tüm kurumların gayrimenkullerini, isterlerse tapuya kayıtlı bedel üzerinden satın alabilecekler. Belediyelere verilen kentsel dönüşüm yetkisindeki sınırlar da kaldırılıyor. Teklifle, planlı ve plansız boş araziler kentsel dönüşüm kapsamına alınıyor. Muhalefet, iktidarın teklifine de büyük tepki gösterdi. Muhalefet, TSK’nın kullandığı tahsisli ve tahsizsiz arazilerinin de belediyelerce satın alınabilmesine olanak sağlayan düzenlemeye karşı çıktı.

Muhalefete, Milli Savunma Bakanlığı (MSB) bürokratları da destek verdi. Bakanlık yetkilileri, bazı illerde belediye ile itilafları nedeniyle 150 dava olduğunu bildirdiler. Yetkililer, “Malatya Havaalanı’nın yanına risk taşıyacak şekide TOKİ’nin konut yapmasını” bu davalara örnek gösterdiler.

CHP, BELEDİYELER'İN TSK'DAN İZİN ALMASINI İSTİYOR


CHP, belediyelere tanınan yetkiye sınır getirilmesini sağlamak için bir önerge verdi. CHP, belediyelerin, TSK’nın kullandığı araziler için MSB’nin görüşünün alınması şartının getirilmesini istedi. Önerge reddedilince, belediyelerin TSK arsalarını kullanmasının önünde engel kalmadı.

 

banner53
Yorumlar (0)
25
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?