Kenya'ya gel 5 yılda sanayici ol

Kenya Büyükelçisi Tuncer Kayalar'dan İzmirliler'e çağrı var; "Kenya'ya gelin beş yılda ülkenin en büyük sanayicileri olun"

Kenya'ya gel 5 yılda sanayici ol

 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

 
Türkiye’nin Çin’den sonra Afrika’ya ihracatı en fazla artan ülke konumuna geldiğine dikkat çeken Tuncer Kayalar, İzmirli iş adamlarını Doğu Afrika’nın giriş kapısı Kenya’ya yatırıma davet etti.
 
İGİD Başkanı Mehmet Timuroğlu ile görev yaptığı Nairobi’de bir araya gelen Büyükelçi Tuncer Kayalar, Dünya devlerinin dikkatini odakladığı Kenya’ya şimdi yatırım yapanların çok karlı olacağını vurguladı. 
 
Türkiye’nin Nairobi Büyükelçisi Tuncer Kayalar, Kenya’ya yatırım ve ticaret amacı ile gelecek Egeli iş adamlarının kısa sürede bölgenin en büyükleri arasına girebileceğini söyledi. Nairobi’de kendisini ziyaret eden İGİD (İzmir Genç İş Adamları Derneği) Başkanı Mehmet Timuroğlu’na hedeflerini anlatan Tuncer Kayalar, Doğu Afrika’nın kalbi olarak nitelediği Kenya’da kaliteli Türk ürünlerinin pazar şansının büyük olduğunu söyledi.
 

TÜRKİYE’NİN GELECEĞİ AFRİKA’DA

İGİD Başkanı Mehmet Timuroğlu aracılığı ile İzmirli iş adamlarına çağrı yapan Büyükelçi Tuncer Kayalar, Türkiye’nin sadece ticarette değil dış politikada da Afrika’da önemli bir konuma geldiğini belitti. Türkiye’nin geleceğini Afrika’da gören Tuncer Kayalar, “Bugün Kenya’ya mütevazi yatırım yapan İzmirliler beş yıl içinde ülkenin en önemli sanayicileri arasına girer.” şeklinde konuştu.
 

KENYA’YA İHRACAT 10 YILDA 7 KAT ARTTI

Kenya’nın Doğu Afrika`nın finans, iletişim ve lojistik merkezi rolünü üstlendiğini ifade eden Tuncer Kayalar bu özelliği nedeni ile başta Çin olmak üzere gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin hepsinin Kenya’da var olmaya çalıştığını dile getirdi. Kenya’ya 2000`li yıllarda 10 milyon dolar düzeyinde olan ihracatımızın 2009’da 70’6 milyon dolara ulaştığını hatırlatan Tuncer Kayalar şu bilgileri verdi; “Kenya 40 milyon nüfusu, satın alma gücüne göre 81 milyar dolarlık GSMH`si, 16 milyar dolarlık dış ticaret hacmi ile tüm Afrika`nın 8. Doğu Afrika’nın da 2. büyük ekonomisi. Doğu Afrika`nın merkezi konumunda olan Kenya, alt yapı ve üst yapı kurumlarıyla bu kimliğini pekiştirdi. Kenya, altyapısı, eğitim düzeyi, liberal ekonomik sistemi, yabancı sermaye, diş ticaret ve kambiyo rejimleriyle Doğu Afrika bölgesinin en gelişmiş ülkesi. Nitekim birçok yabancı uluslararası şirketin Doğu Afrika Bölgesi yönetim merkezi Nairobi oldu. Kenya’da çok sayıda yabancı yatırımcıdan oluşan, bölgesel düzeyde faaliyet gösteren sağlam bir özel sektör mevcut.”
 

“İGİD BATI AFRİKA’DA VAR, DOĞU AFRİKA’DA OLACAK”

İGİD’in bir süredir Demokratik Kongo üzerinden Batı Afrika’ya yoğunlaştığını anlatan Başkan  Mehmet Timuroğlu ise Kenya izlenimleri ve Tuncer Kayalar ile yaptığı görüşme hakkında şu bilgileri verdi: “ Son yıllarda Afrika merkezli pazar arayışımız başarılı yatırımlar ile sonuçlandı, sonuçlanıyor. Bir süre önce model oluşturma adına dokuz üye iş adamı ile birlikte kurduğumuz Yenbu A.Ş. firması Demokratik Kongo’da ilk aşamda çek-yat üretecek ve kahve işleyecek. Gerekli makine ekipman alımları tamamlandı. Afrika’da kurulacak tesisler için gerekli tüm malzemeyi yine İzmir’den almaya özen gösterdik. Bir üyemiz Nijer’de inşaat işi yapmaya başladı. Diğer bir üyemiz ise Sudan’daki en büyük ferforje üreticilerinden bir oldu. İzmirli KOBİ’lerin Afrika pazarına yönelik ilgisinin azalmaması için sık sık bölgeye gidiyor ve buradaki elçiliklerimiz ile görüşüyoruz. Tuncer Kayalar dış ticaretin deneyimli ismi olarak sadece Kenya ile değil Afrika ile gelişen dış ticaretimizin mimarlarından. Kenya’ya gelen her Türk ile birebir ilgileniyor. İzmirli iş adamlarının Kenya’da daha etkin olması amacı ile bizlere elinden gelen her yardımı yapıyor. İzmirliler’e gösterilen bu özel ilgi Fransızca konuşan Batı Afrika ülkelerindeki çalışmalarımızın Kenya üzerinden Doğu Afrika’ya da yayılmasını teşvik edecek. “
 

İZMİR'İN AFRİKA'YA SATACAĞI ÇOK ŞEY VAR

İzmirli iş adamlarının Afrika’ya girmekte geç kaldığını dile getiren İGİD Başkanı gecikmenin devam etmesi halinde Orta Asya’da olduğu gibi pazarın başkaları tarafından paylaşılacağı uyarısında bulundu. Kenya’da Türk ürünlerinin marka şansının çok yüksek olduğunu belirten Mehmet Timuroğlu, Afrika’yı düşünen tüm İzmirliler’e yardımcı olmaya hazır olduklarını da sözlerine ekledi.
 
KENYA'YA NE SATIYORUZ


Makine ve ekipmanlar, demir-çelik, petrol ürünleri, hububat ve mamulleri, kağıt-karton ürünleri, tekstil ve konfeksiyon, otomobil yan sanayi, mobilya, gıda maddeleri, temizlik ürünleridir, ithalatımızda ise baslıca ürünler çay, kahve, baharat, ham deri.
 

Güncelleme Tarihi: 06 Haziran 2010, 15:35
banner53
YORUM EKLE

banner39