banner39

Kerimov’a karşı ABD mi?

Pek çok üyesi yurt dışında sürgünde bulunan Özbekistan muhalefet partilerinin üyeleri, Özbek insan hakları kuruluşu Ezgulik (Özgürlük) ile birlikte ABD’de bir araya geldiler

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Kerimov’a karşı ABD mi?

Aslıhan Akman/İslam Dünyası

13 Mayıs’ta kanlı Andican olaylarına sahne olan Özbekistan’da İslam Kerimov iktidarı sürüyor. Özbekistan’da toplam beş parti bulunuyor ve tamamı Kerimov yönetimini destekliyor. Zaten çoğunun kurucusu da Kerimov. Yönetime muhalif olan Birlik, Erk, Özgür Çiftçiler gibi partiler ise resmi olarak kayıtlı değil. Pek çok üyesi yurt dışında sürgünde bulunan söz konusu partilerin üyeleri, Özbek insan hakları kuruluşu Ezgulik (Özgürlük) ile birlikte Temmuz başında ABD’de bir araya geldiler.

Toplantının hedefi, iktidarı mevcut Özbek yönetiminin elinden demokratik yöntemlerle almak için ortak bir strateji belirlemek şekline açıklandı. Muhalif grup, 2005 sonlarında geniş çaplı bir kongre düzenlemeyi de amaçlıyor. Erk Partisi lideri Muhammed Salih’in belirttiğine göre muhalefet büyük ölçüde fikir birliğine varmış durumda. Geriye kalan bazı detayların ise kongrede halledilebileceği görüşündeler.

Bir araya gelmeye çalışan muhalefetin söyleminde dikkati çeken husus, açık bir şekilde Batı’nın ve özellikle de ABD’nin desteğinin talep edilmesi. Şangay İşbirliği Örgütü’nün 5 Temmuz’da Kazakistan’daki zirvesinin ardından Rusya ve Çin, ABD’den Orta Asya’daki üslerini ne zaman çekeceğini belirtmesini istediler. Böylece Orta Asya’da daha gergin bir hava hakim oldu.

ABD de Çin’in son çıkışından duyduğu rahatsızlığı dile getirdi. Kerimov ülkesindeki ABD üslerini kapatmak istediği mesajını verirken, Moskova ile bir memorandum imzaladı ve bu çerçevede Rusya’nın Özbekistan’a askeri ve teknik yardım sağlaması öngörüldü.

Böyle bir ortamda kendilerini laik ve demokratik olarak tanımlayan muhalif partilerin ABD’ye yaptıkları çağrı anlamlı. Zira muhaliflerden Inogamboyev, “Kerimov hükümetinin tek alternatifi İslami fundamentalizm değil. Ayrıca ABD’den bölgede varlığını sürdürmesini ve askeri birliklerini çekmemesini istedik.” şeklinde açıklamalarda bulundu. Tam da bu noktada paradoksal bir durum yaşanmakta:

Kerimov diktatörlüğüne karşı ABD emperyalizmi. Muhalefet iki kötü arasından en az kötüsünü tercih etmeye çalışıyor. Bu durumda zaten sona doğru yaklaşan Kerimov gittiğinde tamamen ABD’nin uydusu olmak da var.

Özbek halkının huzura kavuşması için Kerimov’un baskıcı yönetiminin sona ermesi gerekiyor. Ancak muhalefetin bu tutumu, ABD’nin “Ya terörün yanındasınızdır, ya benim” dayatmasını pekiştirir nitelikte. Muhalefetin ABD yanlısı söyleminin destek bulması ve Kerimov’un bu şekilde devrilmesi, Orta Asya’da ABD için yeni bir nüfuz alanı açılması anlamına gelebilir.      

banner53
Yorumlar (0)
11
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?