banner39

'Kerkük için ABD aracılığı şart'

Irak ve Türkiye arasındaki Kerkük Sorununun çözülebilmesi için Amerikan'nın yoğun bir arabuluculuk yapması gerektiği bildirildi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
'Kerkük için ABD aracılığı şart'

ABD’nin eski Dışişleri Bakan Yardımcısı Richard Holbrooke, Mesut Barzani’nin PKK’yı frenlemesi ve Türkiye’nin içişlerini karışmaması sözünü vermesi gerektiğini belirtti.

Holbrooke, Türkiye’nin Kerkük ile ilgili meşru kaygılarını dikkate alan bir uzlaşı gerekliliğine işaret ederken Kerkük konusunda tam bir krizin önlenmesi için “ABD’nin yoğun bir arabuluculuğunu” istedi.

Richard Holbrooke Washington Post gazetesinde yayınlanan köşe yazısında Türkiye ile Iraklı Kürtler arasındaki sorunların çözümlenmesi için ABD’nin teşviki ile Türkiye ile Iraklı Kürtler arasında bir yakınlaşma sağlanması için fırsat olduğunu savundu.

Erbil kaynaklı köşe yazısında Holbrooke, Ankara’daki “Türk liderler” ile yaptığı temasların ardından Erbil’e geçtiğini kaydetti.

SINIRLI TÜRK SINIR ÖTESİ HAREKATI OLABİLİR

İlk aşamada çözümlenmesi gereken sorununun PKK saldırılarının olduğunu belirten Holbrooke, “Asırlardır süren düşmanlığa rağmen, yakınlaşmak hem Türkiye’nin, hem de Kuzey Irak’taki Kürtlerin çıkarına. Ancak böyle bir çaba tartışmalı olur ve sadece Amerika’nın güçlü cesaretlendirmesi ile yürütebilir” değerlendirmesini yaptı.

Holbrooke, Türkiye ve İran’ın paylaştığı korkuların iki ülkenin PKK konusunda “yarı gizli görüşmeler”in yapılmasına yol açtığını belirtirken, Türkiye’nin olası bir sınır ötesi harekatı ile ilgili olarak da şu görüşlerini dile getirdi:

“Bu üslere karşı sınırlı bir Türk askeri operasyonu dışlamazdım, özellikle çünkü Başbakan Recep Tayyip Erdoğan bir seçim yılında şahin rakiplerinin karşısında güçlü milliyetçi bir tavır takınması için büyük bir siyasi baskı altındadır.”

BUSH YÖNETİMİNİN TÜRKİYE İLE İLİŞKİLERİ YANLIŞ YÜRÜTTÜ

Richard Holbrooke, Bush Yönetiminin yıllarca Türkiye ile ilişkileri yanlış yürüttükten sonra geçen yıl herkesin saygı duyduğu emekli Orgeneral Joseph Ralston’u Özel Temsilci olarak görevlendirdiğini belirterek “Ralston ataması, geçen yaz Irak’ta bir Türk saldırısının önlenmesine yardımcı oldu ve Erbil’in PKK’yı frenlemesini sağlamaya yönelik çabaları hızlandırdı” diye yazdı.

Kerkük sorunu ile ilgili olarak da Holbrooke, Türkiye’nin referanduma karşı çıktığına dikkat çekerek “Tam bir krizin önlenmesi, ABD’nin yoğun bir arabuluculuğunu gerektirecek. Maalesef, Ralston’a verilen yetki, Kerkük’ü içermiyor” ifadesini kullandı.

TÜRKİYE “KÜRDİSTAN’IN HAMİSİ” OLSUN

Türkiye ile Iraklı Kürtlerin birbirine ihtiyaçları olduğunu vurgulayan Holbrooke, “Kürdistan, Türkiye ve Güneydeki kaos arasında bir tampon bölgesi, Türkiye ise, teknik olarak Irak’ın bir parçası olmayı sürdüren ancak fiilen işleyemeyebilecek bir Bağdat hükümetinden ipleri koparmış bir Kürdistan’ın hamisi haline gelebilir. Buna ek olarak Kuzey Irak’ta Türkiye için büyük bir ekonomik fırsat var” görüşünü dile getirdi. Holbrooke şöyle devam etti:

“Yakınlaşma, her iki taraftan büyük taahhütleri gerektirir. Halen Kürt bölgesel yönetimi başkanı olan efsane Kürt lideri Mesut Barzani, PKK’yi frenlemeli ve Türkiye’nin iç işlerine karışmama sözünü vermeli. Kerkük konusunda Türklerin meşru kaygılarını dikkate alan bir uzlaşı gerekli olur. Bu özellikle Türk askerleri için zor olabilir ama Amerika’nın güçlü cesaretlendirmesi ile denenmesi gerektiğine inanıyorum.”

Richard Holbrooke, yazısına son noktayı koyarken Charles de Gaulle ile Konrad Adenauer Fransa ve Almanya, Nelson Mandela’nın ise Güney Afrika için yaptıklarını anımsatarak konuştuğu Türkler ile Iraklı Kürt liderlerinin “sadece bir kriz değil, aynı zamanda bir fırsat” ile karşı karşıya bulunduklarını anladıklarını sandığını ifade etti.

ANKA

banner53
Yorumlar (0)
17
kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?