banner39

'Kerkük için askeri güç kullanılmaz'

Süleyman Demirel, Kerkük sorununun diplomasiyle çözülmesi gerektiğini belirterek, "Türkiye Kerkük için askeri güç kullanamaz" dedi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
'Kerkük için askeri güç kullanılmaz'

Türkiye'nin 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Karaköy Rotary Kulübü'nün Hilton Oteli'nde düzenlediği "Türkiye ve bölgesindeki son siyasi gelişmeler" konulu toplantıya katıldı.

Mecliste görüşülen Kerkük meselesi ile ilgili görüşlerine açıklayan Demirel, "Kerkük ve Musul'un Lozan'da Misak'ı Milli Sınırları dışında kalması bugün yaşananlara adeta davetiye çıkarmıştır. Türkiye bugün Kuzey Irak'taki PKK terörü sebebiyle ağır kayıplar vermeye devam etmektedir.

Kerkük büyük bir petrol kentidir. Bu sebeple son birkaç sene içerisinde bütün Kürt aşiretleri buraya yerleştirildi.

Şimdi Kerkük'te yapılan katliamların sebebi de budur. Sonuçta burada da çözüm Irak'ın toprak bütünlüğünü sağlamaktan geçiyor.

Yani Kerkük ve Bağdat diğer bütün şehirler gibi Irak'ın şehirleri olarak kalmalıdır.

Türkiye'nin bu noktada güç kullanmak gibi bir durumu da yoktur. Türkiye Kuzey Irak'ta kurulan Kürt devletinin içeriye vereceği zararı bahane ederek kuvvet kullanmaya kalkmamalı daha fazla kan dökülmesine zemin hazırlamamalıdır.

Türkiye bu aşamadan sonra problemi diplomatik yollarla çözmeye çalışmalıdır" diye konuştu.


Irak meselesinin en büyük zararı Türkiye'ye verdiğini dile getiren Demirel "Ortadoğu'da yaşanan diğer gelişmelerde olduğu gibi bu sıkıntılar Irak'a coğrafi olarak yakın olmamızdan kaynaklamaktadır. ABD Irak'ta büyük bir sıkıntıya düştü.

ABD 2001 11 Eylül'de yaşadığı terör saldırılarından sonra "radikal İslamcılar" diye nitelendirdiği örgütleri yok etmeye soyundu.

İşe Afganistan'dan başlayan ABD burada kendi kurduğu ve desteklediği Taliban'ı ortadan kaldırmaya çalıştı. Ancak böyle sadece kendi menfaatleri için teröre karşı tek başına mücadele edilemeyeceği açıktı.

Bu yüzden ABD uluslar arası kamu oyunun ve BM'lerin desteğini alarak Irak'taki nükleer silah tehdidine karşı yeni bir mücadele başlattı.

ABD güya Irak'a demokrasi ve insan hakları götürmek için bu operasyonları yaptı, terörü bu yolla önlemek istedi.

Büyük Ortadoğu Projesi'nde hedef sivri sineği öldürmek değil, bataklığı kurutmaktı. Ama geldiğimiz noktada Irak'ta 650 bin insan ve 3 binden fazla ABD askeri öldü, Irak tam bir kan gölüne döndü. Yani ABD'nin Irak operasyonu hüsranla sonuçlandı" diye konuştu

Irak'ta çözümle ilgili görüşlerini de açıklayan Demirel, "ABD askerleri kademeli olarak Irak'ı terk etmelidir. Bu terk etme bir anda değil kontrollü olarak yavaş yavaş olmalıdır. Şimdi Irak'ta etnik gruplar, Sunni ve Şii mezheplerine bağlı iki ayrı halk var.

Diğer tarafta da Şiiliği rejim haline getiren İran'daki nükleer tehdit var. İran nükleer silah üretmeye kalkarsa bütün dünya gibi Türkiye de bundan çok rahatsız olur. Çünkü İran'ın nükleer silahları kime atacağı belli olmaz.

Aslında bütün oyunlar bölgedeki petrol rezervleri üzerinde dönüyor. Petrol kaynaklarının yüzde 70'i Ortadoğu'dadır.

ABD petrolünün dörtte biri de bu bölgeden sağlanmaktadır. Bu yüzden ABD Irak'tan çıkmak istemiyor.

Çünkü Vietnam psikozundan kurtulamıyorlar. Tıpkı Vietnam'da olduğu gibi Irak'tan da mağlup olarak çıkmak istemiyorlar. ABD'nin Irak'ta başarılı olması için önce iç savaşı durdurması gerekir. Önce Şii ve Sunni grupların liderlerini bir araya getirmeli, Irak'ın toprak bütünlüğünü sağlamalıdır" şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?