banner15

'Kerkük Irak'a model olacak'

Abdullah Gül,Kerkük'ün, nüfus yapısı ile Irak'ın küçük bir modeli olması itibarıyla, Irak'ın geleceği için teşkil edecektir" dedi.

'Kerkük Irak'a model olacak'

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, "Kerkük'ün geleceği, nüfus yapısı ile Irak'ın küçük bir modeli olması itibarıyla, Irak'ın geleceği açısından emsal teşkil edecektir" dedi.

Abdullah Gül, AK Parti'nin aylık yayın organı Türkiye Bülteni dergisine verdiği mülakatta, "Kerkük'e yönelik dar bakışlı ve tek taraflı politikalar sürdüğü takdirde, 2007 yılında yapılması planlanan referandum sonunda çözüme ulaşılamayacak, aksine geri dönüşü olmayabilecek kırılmalara yol açılacaktır. Bu itibarla Kerkük'te de yapılması gereken, vilayeti oluşturan gruplar arasında uzlaşıya dayanan bir çözüm üretilmesidir" ifadelerini kullandı.

"Biz Türkiye olarak Türkmen, Arap ve Kürt ayrımı yapmaksızın Irak'taki bütün unsurların hakkaniyet, adalet ve hukuk çerçevesinde bir arada yaşayabilmelerinin zeminini oluşturmanın çabasındayız''  diyen Gül, şunları kaydetti:

"Türkmenlerin Irak'taki diğer gruplarla birlikte bir an önce kalıcı barışa kavuşması, insani ihtiyaçlarının en üst düzeyde sağlanması, can ve mal emniyetleri ile mülkiyet haklarının korunması en temel yaklaşımlarımız arasındadır.

Ancak bunları sıralarken yakın geçmişi de unutmamak gerekir. En zor zamanlarında Iraklı Kürt kardeşlerimizin de yanında olduk biz. Hem de her zeminde."

"TAM ÜYELİK SÜRECİ TÜRKİYE'NİN ÖNCELİĞİDİR"

Türkiye-Avrupa Birliği ilişkilerini de değerlendiren Gül, "AB ile tam üyelik süreci, Türkiye'nin önceliğidir. Dönemsel olarak bazı sorunların daha çok öne çıkması bu gerçeği perdelemez. Bu, bir devlet politikasıdır artık ve geriye dönüşü yoktur" dedi.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35