banner39

Kerkük'te 3 toplu mezar ortaya çıkarıldı

Kerkük'te Saddam Hüseyin dönemine ait olduğu iddia edilen 3 tane toplu mezar ortaya çıkarıldı.

Arşiv 12.12.2009, 11:28 12.12.2009, 11:28
Kerkük'te 3 toplu mezar ortaya çıkarıldı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Irak'ın kuzeyindeki Kerkük kentinde devrik lider Saddam Hüseyin dönemine ait olduğu iddia edilen toplu mezarlar ortaya çıkarıldı

Irak güvenlik güçleri, 1988-1991 yıllarına ait olduğu belirtilen 3 ayrı toplu mezarı açarak kimlik tespiti yapıyor. Toplu mezarlar, Irak rejiminin Enfal askeri operasyonlarında tutuklanan ve sonra topluca kurşuna dizilen Kürt sivillere ait olduğu ifade ediliyor.

Kerkük'ün Topzava kasabasında bulunan, devrik lider Saddam Hüseyin döneminde 1987-91 yılları arasında Kürt bölgesinde gerçekleştirdiği Enfal askeri operasyonu sırasında öldürülen Kürt sivillere ait olduğu kaydedilen 3 ayrı toplu mezar Irak İnsan Hakları Bakanlığı, ABD ve Irak güvenlik güçlerinin gözetiminde kazıldı.

Ortaya çıkarılan toplu mezarlarda kaç kurbanın olduğu bilinmezken, 3 toplu mezarın açılmasından sonra cesetlerin kimliği üzerinde incelemeler yapılacak.

Devrik lider Saddam Hüseyin, Kürtlere yönelik Enfal katliamını gerçekleştirmiş, bu yönde 182 bin Kürt vatandaşı öldürmüştü. Bu nedenle Saddam ve kurmayları Irak mahkemelerince soykırım yapmak suçundan yargılanmışlardı.

(CİHAN)

banner53
Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?