banner39

'Kerkük'te özel statü şart'

Başbakan Erdoğan "Kerkük hile olmadan özel bir statüye sahip olmalı" dedi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
'Kerkük'te özel statü şart'
Başbakan Erdoğan “Kerkük demografik yapıyı değiştirerek belli bir etnik grubun egemenliği altına alınamaz. Kerkük hile olmadan özel bir statüye sahip olmalı” dedi. Türkiye’yi ziyaret eden Irak Başbakanı Maliki, Başbakan Erdoğan ile görüştü. Başbakan Erdoğan, Irak Başbakanı Maliki’den terörle mücadele konusunda sonuca dönük somut adımlar beklediklerini söyledi.
Başbakan Erdoğan, Irak Başbakanı Maliki ile görüşmelerinin ardından düzenledikleri basın toplantısında Irak’a her türlü desteği vermeye hazır olduklarını söyledi.

Erdoğan “Asker ve polisleri eğitmeye hazırız. Irak’ın komşularıyla ilişkileri çok daha sağlıklı olmalı. Irak’a kültürel, ticari, desteği vermeye hazır olduğumuzu söyledik. Yeterki Irak halkının birliği bütünlüğü bozulmasın. Bize göre Irak’ta güvenlik ve istikrarın sağlanması için sorunların uzlaşmayla çözülmesi şarttır.” dedi.

KERKÜK KONUSU
Kerkük konusu üzerinde önemle durduklarını anlatan Erdoğan “Kerkük’te durum herhangi bir hileye başvurmadan bir özel mutabakat formülüyle çözüme kavuşmalı. Kerkük özel bir statüye sahip bulunmalı. Geleceğe de böyle taşınmalı.

Belli bir etnik unsurun egemenlik alanına Kerkük’ün sokulmaya çalışılması hayra alamet olmaz, bu sıkıntı yaratır. Bir uzlaşı zemini sağlanırsa Kerkük, Irak için ayrı bir güç kaynağı olacaktır. Burada bütün etnik grupları kapsayacak bir plan ortaya konulmalı. Görüşmemizde Kerkük’ün statüsünün orada yaşayanları kapsayacak bir plan içinde olması gerektiğini konuştuk” dedi.

TERÖRLE MÜCADELE
Erdoğan terörle mücadele ve ticaret konusunda da şunları söyledi: “Irak’ta bundan sonra da altyapı, üstyapı tüm müteahhit firmalarımızla orada olacağımızı ve bu konuda Sayın Maliki’nin talepleri olduğunu gördük. PKK’ya karşı işbirliğinin aynı kararlılıkla devam edeceğini ve daha da süratlenmesi gereğini konuştuk. Somut adım talebimizi ilettim. Terör konusundaki işbirliğimiz ekomonik ve ticari ilişkilerin gelişmesinin önünü açacaktır”

MALİKİ’NİN KONUŞMASI
Irak Başbakanı Maliki de, Irak’ın komşularına tehlike oluşturacak zemin olmayacağını söyledi. Maliki “Buna dur dememiz gerek. Komşularımıza tehlike teşkil eden unsurları bertaraf etmek için karar aldık.” dedi.

Kerkük’ün bir Irak şehri olduğunu söyleyen Maliki “Kerkük Irak kentidir ve anayasanın koruması altındadır. Burada herhangi bir sorun anayasa çerçevesinde çözümlenecektir. Bunun dışındaki girişimlere forsat verilmeyecektir.
Kerkük Iraklı kalacaktır. Kökeni ne olursa olsun hiçbir vatandaşın haksızlığa maruz kalmasına izin verilmeyecek” diye konuştu.
Kaynak: NTV

banner53
Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?