banner15

'Kerkük'te Referandum kaçınılmaz'

ABD, Kerkük sorununun Irak anayasasında öngörüldüğü gibi çözülmesi gerektiği görüşünü tekrar bildirdi.

'Kerkük'te Referandum kaçınılmaz'

ABD Dışişleri Bakanlığı, Kerkük sorununun Irak anayasasında öngörüldüğü gibi çözülmesi gerektiği yönündeki görüşünü yineleyerek referandum planlarına destek verdi.

Bakanlık sözcüsü Sean McCormack, Kerkük sorununun bir gazeteci tarafından gündeme getirilmesi üzerine, "Kerkük meselesinin yolu, Irak anayasasında anlatılıyor ve Iraklıların elinde Kerkük'ün statüsünü nasıl belirleyeceklerini ortaya koyan bir süreç var" dedi. McCormack, "Bu çok zor bir mesele. Ancak çözüm bulmak, Iraklılara ait olacak" diye konuştu. 2005'te kabul edilen Irak anayasasının 140'inci maddesi, Kerkük'ün geleceği için bu yıl sonundan önce referandum yapılmasını öngörüyor.

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü McCormack, terör örgütü PKK konusunda da Türkiye'nin bu örgütten kaynaklanan meşru terör kaygıları olduğunu söyledi.

ABD'nin terör örgütü PKK ile mücadelede özel temsilci atadığı emekli general Joseph Ralston'ın, Türk ve Irak hükümetleriyle çok yakın şekilde çalıştığını anlatan McCormack, "Türkiye'nin PKK'dan kaynaklanan meşru terör kaygılarını karşılayacak bir yol bulmak istiyoruz. Sınırın iki tarafında olabilecek bütün kaygılar konusunda hem Türkiye hem Irak için yapıcı yollar üzerinde çalışıyoruz" dedi.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48