banner39

Kerkük'te referandum olursa çatışma olur

Kerkük'te sene sonunda yapılması öngörülen referandumun gerçekleşmesi durumunda Irak'taki iç savaşın bu bölgeye de kayabileceği yönündeki uyarılara bir yenisi daha eklendi.

Arşiv 20.04.2007, 08:50 20.04.2007, 08:50
Kerkük'te referandum olursa çatışma olur

Uluslararası Kriz Grubu, (UKG) Kerkük krizine ilişkin raporunda, sene sonundaki referandumun ülkedeki gerilimi Kuzey Irak'a da sıçratacağı tespitinde bulundu. UKG, Amerikan yönetimine de "kriz geliyor, artık gör" mesajı gönderdi.

"Irak ve Kürtler: Kerkük Krizinin çözümü'' başlıklı raporda, Türkmenler ile Arapların, Kürtlerin referandum planına karşı çıktığı vurgulanırken, Kürtler'in, diğer grupların Kerkük'ün federal hükümet kontrolü altında olması tercihlerini reddettiği hatırlatıldı. UKG, Iraklı Kürtlerin, Kerkük'ün statüsü konusunda bir referandum yapma ısrarının, diğer etnik gruplarla ilişkileri gerdiğini, bu parçalanmışlığın direnişçilerin işine geldiğini kaydetti.

ABD'nin Kerkük'teki krizin patlama riski taşıdığını artık görmesi gerektiği belirtilen raporda, ABD'nin barışçı çözüm için "Kürtler ve Bağdat hükümeti ile Türkiye'ye baskı yapması gerektiği'' savunuldu. Raporda, Bağdat'taki yeni güvenlik planını yürürlüğe sokarak Irak'ı kurtarma girişimiyle ilgilenen Bush yönetiminin, Kerkük krizini bir tarafa bıraktığı, bu ihmalin de ABD'ye pahalıya mal olacağı bildirildi. Raporda, "Bu sene diğer toplulukların itirazına rağmen referandumun yapılması durumunda, iç savaş büyük ihtimalle Irak'ın şimdiye kadar sakin ve ilerleme yolundaki tek bölgesi olan kuzeyine ve Kerkük'e yayılabilir." denildi

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?